Leclerca súboje v nových autách bavia: Z kokpitu nemáte pocit, že by predbiehanie bolo umelé


Nová generácia monopostov si na svoju stranu postupne získava stále viac a viac fanúšikov. Súboje na čele a bitka pilotov Ferrari v Číne zdvihli zo sedadiel nejedného fanúšika. Aj keď kritika pretrváva, FOM a FIA majú v rukách prvé argumenty, ktorými môžu obhajovať nové pravidlá.
Nejde len o akciu na trati. Kritiku zmiernili aj mnohí piloti. Kým Max Verstappen, Fernando Alonso a Lando Norris trvajú na výhradne kritických stanoviskách, Charles Leclerc a Lewis Hamilton priznali, že im už nové autá stihli vyčariť úsmevy na tvárach.
Charles a Lewis zviedli v Číne vzrušujúci súboj. Výmena pozícií síce bola diktovaná batériou a útočným režimom, ktorý jazdcovi vzadu poskytuje veľkú výhodu, ale podľa monackého pretekára za volantom nemáte pocit, že by predbiehanie bolo „umelé“, ako to mnohí tvrdia.
„Užil som si to a z kokpitu nemáte pocit, že by predbiehanie bolo umelé,“ povedal Leclerc o predbiehaní s pomocou batérie. „Samozrejme, nehovorím, že nedošlo k umelým predbiehacím manévrom, keď niekto urobil chybu pri práci s batériou, celú ju vyčerpal a došlo k obrovským rozdielom v rýchlostiach.“
„Myslím si však, že postupne sa trochu zjednocujeme a všetci prichádzame na to, čo si môžeme dovoliť a kedy môžeme zariskovať. To vytvára predbiehanie na veľmi zaujímavých miestach. Myslím si, že tieto preteky to ukázali,“ povedal spokojne Leclerc.
V nedeľu došlo k niekoľkým súbojom v deviatej zákrute – Hamilton tam predbehol Russella v šprinte a vyvrcholil tam aj nedeľný súboj pilotov Ferrari. Došlo tiež k niekoľkým pokusom o predbehnutie v jedenástej zákrute. To sme videli aj v minulosti, ale len vzácne, keďže k predbiehaniu dochádzalo takmer výhradne na konci DRS zón.
„Užil som si to. Neviem, či si to užil aj tím, ale ja som sa bavil,“ usmial sa Leclerc na margo súboja s tímovým kolegom. „Popravde, v pretekoch je to s týmito autami zábava. Lewis dnes bol silnejší a som rád za jeho pódium. Samozrejme, som zároveň sklamaný, že som neskončil tretí, ale dal som do toho všetko. Lewis bol tento víkend skrátka lepší.“
„Bol to tvrdý, ale férový súboj. V kokpite môžete premýšľať a využívať rôzne taktiky, čo je super. Obaja sme brzdili veľmi skoro, pretože sme sa snažili získať útočný režim. Okrem toho môžete odlišným spôsobom využívať energiu. Boli to zábavné preteky,“ dodal Leclerc.
Z jazdeckého pohľadu sú najvzrušujúcejšie rýchle zákruty prostredného sektora, kde tiež došlo k niekoľkým súbojom koleso na koleso. Tento úsek však nebol v kvalifikácii žiadnou výzvou a bol využívaný predovšetkým na dobíjanie batérie, čo aj podľa Leclerca rozhodne treba zmeniť.
„V minulosti sme boli zvyknutí na autá s obrovským prítlakom. Tieto také nie sú. Sú tu veci, na ktoré sa musíme pozrieť, najmä v kvalifikáciách by sa monoposty mali správať viac ako Formula 1. Myslím si, že v tomto smere sme niečo prehliadli. Avšak viem, že FIA na tom pracuje. Dúfajme, že nájdeme riešenie,“ povedal Leclerc.







