Prvý singapurský tréning patril Alonsovi, dobrú formu mali aj Leclerc a Verstappen


Úvodných 60 tréningových minút na víkendovú Veľkú cenu Singapuru sa stalo korisťou Fernanda Alonsa. Pilot Aston Martinu bol o viac ako desatinu rýchlejší v porovnaní s druhým Charlesom Leclercom, nuž a tretieho Maxa Verstappena zdolal o takmer tri desatiny.
Prvý tréning sa niesol vo veľmi pokojnom duchu. Pred jeho štartom sa síce v Singapure objavili prehánky a okolie trate bolo vlhké, ale na dianie na trati to nemalo veľký vplyv. Nevideli sme žiadnu červenú vlajku ani náraz do bariér, ktorých bolo pred dvoma týždňami v Baku neúrekom.
Najrýchlejší čas 1:31,116 napokon zajazdil Fernando Alonso, ktorý o viac ako šesť desatín prekonal najlepší výkon z minuloročného prvého tréningu. Bude sa Aston Martinu v uličkách Marina Bay dariť? Britská stajňa bude musieť zabrať.
🐐 Esta ha sido la vuelta con la que Fernando Alonso ha acabado PRIMERO en los Libres 1 de Singapur.#F1 #SingaporeGP 🇸🇬pic.twitter.com/3XrmGIM8Jl
— Fórmula Directa (@FormulaDirecta) October 3, 2025
Výsledky prvého tréningu totiž treba brať s rezervou. Tímy si uvedomujú, že po zotmení sa podmienky na trati zmenia, s čím sa posunie aj vyváženie monopostov. Pre prípravy na kvalifikáciu a preteky bude najdôležitejší druhý tréning. To je zrejme dôvod, prečo si v Mercedese a Williamse odložili všetky mäkké pneumatiky na neskôr.
Alex Albon však stihol odjazdiť len dve kolá. Po výjazde z boxov mal totiž problémy so zadnými brzdami, ktoré začali horieť. Stajňa prezradila, že šlo o “hardvérový problém”, ktorý sa nepodarilo odstrániť pred koncom prvého tréningu. Inžinieri a mechanici sú však presvedčení, že Albon stihne druhý tréning.
Charles Leclerc napokon zaostal za Fernandom Alonsom o 0,150 sekundy, pričom Maxovi Verstappenovi s novým predným krídlom a krytmi motora chýbalo 276 tisícin. Pozorovatelia však hlásili, že jeho monopost sa správal prekvapivo dobre, čo by malo byť vodou na Verstappenov mlyn.
Pilotom McLarenu patrí až piata a šiesta priečka za Lewisom Hamiltonom. Oscar Piastri stratil na sedemnásobného šampióna jednu tisícinu sekundy. Landovi Norrisovi napriek fialovému druhému sektoru chýbali až dve desatiny.
Za top tímami evidujeme Isacka Hadjara a Carlosa Sainza, ktorý ešte môže rátať s menším zlepšením. Ako sme už spomenuli, svoj najlepší čas zajazdil na stredne tvrdých pneumatikách. Prvú desiatku uzavreli Júki Cunoda a Esteban Ocon.
Rovnako ako Carlos Sainz, aj Mercedes ukáže svoje karty až v druhom tréningu.
Prehľad ideálnych časov FP1 podľa tímov:
- 1:30,983 – Aston Martin
- +0,060 – Ferrari
- +0,220 – McLaren
- +0,327 – Red Bull
- +0,760 – Williams
- +0,772 – Racing Bulls
- +1,017 – Mercedes
- +1,145 – Haas
- +1,297 – Sauber
- +1,395 – Alpine

- Značky
- VC Singapuru 2025
- video