Grosjean odmietol ovály, dôvodom je jeho rodina | Magazín F1 - F1online.sk

Grosjean odmietol ovály, dôvodom je jeho rodina

fotka k článku undefined
zdroj: Haas

Francúzsky pretekár Romain Grosjean prednedávnom potvrdil svoj prestup do americkej série IndyCar. Napriek tomu, že sa ešte nie tak dávno na adresu tohto šampionátu nevyjadroval príliš lichotivo a kritizoval úroveň tamojšej bezpečnosti a napriek ťažkej nehode v Bahrajne, však napokon prikývol tímu Dale Coyne Racing. Vyhradil si však právo nezúčastniť sa oválových pretekov.

Grosjean sa tak v sezóne 2021 zúčastní trinástich z celkových sedemnástich pretekov. Zvyšné štyri, vrátane legendárnej Indy 500, vynechá. Dôvodom sú obavy. Oválové preteky sú z pochopiteľných dôvodov omnoho nebezpečnejšie, než tie na otvorených či mestských okruhoch.

„Ak by som mal 25 rokov a bol single alebo aspoň bezdetný, potom by som určite na ováloch jazdil,“ vyhlásil Romain Grosjean po svojom prestupe do IndyCar. „Teraz je do rozhodovania zahrnutá aj moja rodina. A 29. novembra 2020 si na 2 minúty a 45 sekúnd tri deti mysleli, že prišli o svojho otca a manželka, že prišla o svojho manžela.“

„Naozaj nemôžem dopustiť, že by sa v tejto situácii museli opäť ocitnúť.“

Preteky na ováloch sú bezpochyby jednými z najnebezpečnejších. Autá idú blízko seba v rýchlosti od 350 do 370 km/h a k masívnej havárii môže dôjsť pomerne ľahko. Tragická smrť Dana Wheldona či ťažké nehody (našťastie nie tragické) Michaila Alešina alebo Roberta Wickensa nepatria vôbec do dávnej minulosti. IndyCar síce v minulom roku inštalovalo tzv. aeroscreen, no pri takýchto rýchlostiach ťažko môžete hovoriť o dostatočnej bezpečnosti.

„Pokiaľ ide o moju manželku a deti, tak rozumejú tomu, že som telom i dušou pretekár a milujem to, čo robím. Jedného dňa poviem motoršportu definitívne zbohom, ale teraz ešte chcem pokračovať,“ dodal Grosjean.