Brown: Williams bude potrebovať veľa peňazí, ak chce napodobniť McLaren | Magazín F1 - F1online.sk

Brown: Williams bude potrebovať veľa peňazí, ak chce napodobniť McLaren

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Williams Racing

Williams má za sebou najťažšie roky vo svojej histórii. Dlho sa ho rodina Williamsovcov snažila udržať pri živote, ale v roku 2020 aj jej došli sily a stajňa prešla do rúk amerického investora. Ten chce Williams vrátiť na priečky, na ktoré patrí. Bez poriadneho balíka peňazí to však nepôjde, upozorňuje Zak Brown.

Novým majiteľom tradičného britského tímu sa stala americká investičná firma Dorilton Capital. Aspoň z krátkodobého hľadiska sa tak Williams nemusí báť o svoje prežitie. Nevyhnutne sa však musí vyškrabať z priepasti, do ktorej spadol.

Príklad si môže vziať z McLarenu, ktorému sa za tri roky podarilo prepracovať z deviateho miesta v Pohári konštruktérov na tretie. Vyžiadalo si to však veľké investície a ďalšie sa pripravujú. Azda najdôležitejšou bude výstavba vlastného veterného tunela, Woking doteraz používal tunel Toyoty v Kolíne.

“Oni majú skvelý pretekársky tím,” hovorí Zak Brown na margo Williamsu. “Budú však potrebovať investovať, budú potrebovať investorov a veľa peňazí. Už len kvôli tomu, že v šampionáte skončili na desiatom mieste, zaostávajú z pohľadu odmien. Navyše sa nezdá, že by mali veľa sponzorov.”

“Majú ľudí, know-how, schopnosti. Potrebujú len zdroje, ktoré im chýbajú. Vyžiada si to nejaký čas, ale myslím si, že spravili veľký krok vpred. A hoci ešte stále čakajú na ten prvý bod, párkrát sa dostali do pozície, kedy ho mohli získať,” poznamenal výkonný riaditeľ McLarenu.

Williams sa môže pokúsiť napodobniť McLaren, no nebude to vôbec ľahké. Podľa Zaka Browna totižto nemá také príjmy, aké mal McLaren v čase, keď začal otáčať kormidlom, hoci Williamsu pomôže aspoň rozpočtový strop.

“Neexistuje tu žiaden dôvod, prečo by to nemali dokázať, ale budú musieť pokračovať v investíciách. Mne to totižto pripadá tak, že momentálne nemajú rovnaké príjmy, aké sme vtedy mali my. A ako už vieme, vo Formule 1 potrebujete peniaze, aby ste boli rýchli. Aj naďalej budú musieť siahať hlboko do vrecka,” doplnil.