Horner: Máme čo zlepšovať, potrebujeme všestrannejšie auto | Magazín F1 - F1online.sk

Horner: Máme čo zlepšovať, potrebujeme všestrannejšie auto

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Koniec sezóny so sebou každoročne prináša okrem útlmu motorov aj čas na hodnotenie a prípravu na nové výzvy. Začiatok ročníka 2020 nebol pre jazdcov tímu Red Bull z pohľadu spoľahlivosti auta ideálny. Nielen Alex Albon, ale aj Max Verstappen sa v úvode trápil s nečakanými technickými problémami. Zradný balans auta RB16 rozhodne ani jednému z jazdcov nedodal dôležitý pocit komfortu potrebný na dosiahnutie požadovaných ambícií.

Neustály vývoj v rámci stajne a správne technické pochopenie aero-anomálií súvisiacich s problémom však ku koncu sezóny priniesli svoje výsledky. Red Bull postupne začal znižovať časovú stratu na spoľahlivý a dominantný Mercedes.

Navyše, dobrý pocit z neustáleho progresu podčiarkol na úplný záver sezóny Holanďan Max Verstappen v Abú Zabí prvou priečkou. A hoci bol posledný okruh skrátenej sezóny pre celý tím obrovským zadosťučinením, šéf tímu Christian Horner zdôrazňuje, že technicky je stále čo zlepšovať. Sústrediť sa bude treba predovšetkým na všestrannosť auta.

„Pochopili sme, v čom spočíva problém, a myslím si, že naše auto sme podstatne zlepšili,“ hovorí 47-ročný Horner. „Potrebujeme auto vhodné na všetky rozmanité okruhy, na ktorých Mercedes dominoval. Toto je oblasť, v ktorej musíme byť nasledujúcu sezónu úspešní. Musíme byť silní na všetkých typoch okruhov, obzvlášť, pokiaľ ich kalendár obsahuje až 23.“

Pozitívne emócie z poslednej veľkej ceny sú podľa šéfa tímu veľmi dôležité: „Odchádzať z Abú Zabí do zimnej prestávky s takýmto výkonom je naozaj veľmi povzbudzujúce.“

Tohtoročný technologický vývoj v jednotlivých tímoch bol z hľadiska budúcoročnej sezóny F1 veľmi podstatný. V dôsledku pandémie COVID-19 došlo k zmrazeniu šasi, vďaka čomu budú musieť jazdci začínať na viac-menej rovnakých monopostoch ako tento rok. Napriek tomu modifikácie týkajúce sa aerodynamiky budú povolené a ďalšie zmeny na monoposte budú limitované.

„Nie je to začiatok od nuly. Je zrejmé, že veľké percento súčasného auta sa prenesie, ale kde začneme v Barcelone (počas testovania o niekoľko mesiacov), bude do značnej miery iba výsledkom toho, kde sme s príslušnými vylepšeniami skončili (tento rok),“ zakončil vždy ambiciózny Angličan Christian Horner.