Budúcnosť McLarenu ohrozená nebola, ale progres tímu áno | Magazín F1 - F1online.sk

Budúcnosť McLarenu ohrozená nebola, ale progres tímu áno

fotka k článku undefined
zdroj: McLaren

Snaha McLarenu vrátiť sa na pozície, kam historicky patrí, je podmienená finančnou stabilitou. Pandémia však uštedrila výrobcovi luxusných automobilov krutú ranu, ktorá si vyžiadala aj prepúšťanie či pôžičku od Národnej banky Bahrajnu na 150 miliónov libier. Krehká finančná štruktúra tímu ohrozovala jeho ďalšie napredovanie.

McLaren doslova pár hodín pred začiatkom pretekov v Abú Zabí ohlásil významnú informáciu – americké konzorcium MSP Sports Capital sa stalo menšinovým akcionárom a do tímu investuje 185 miliónov libier. Američania okamžite získali 15 % akcií, ich podiel môže do roka 2022 narásť na 33 % akcií.

Vďaka tejto investícii môže McLaren pokračovať vo svojej ceste k návratu na čelo F1. Britský tím má k dispozícii finančné prostriedky aj na veľké projekty ako výstavba nového veterného tunela či simulátora.

„Myslím si, že McLaren mal doteraz krehký finančný model. V princípe to fungovalo tak, že tok peňazí prechádzal z automobilky priamo do pretekárskeho tímu,“ hovorí Paul Walsh, výkonný predseda McLaren Group. Pod skupinu McLaren Group spadá samotný tím „McLaren Racing,“ ktorého výkonným riaditeľom je fanúšikom o niečo známejší Zak Brown.

McLaren Racing bol doteraz vlastnený materskou McLaren Group. Teraz do pretekárskeho tímu (čiže McLaren Racing) vstupuje menšinový investor. „Čísla návratnosti či kritériá úspechu sa v prípade automobilky a pretekárskeho tímu líšia. Pretekársky tím je viac o zhodnotení kapitálu, kým automobilová divízia o podiele na trhu či cash-flow. Máme tu teda dve úplne odlišné veci,“ pokračoval Paul Walsh, ktorý odmietol tvrdenia, že predaj časti tímu súvisí s pandémiou. „Takto by sme sa rozhodli bez ohľadu na okolnosti. Niet však pochýb, že aj my sme kvôli pandémii zraniteľnejší a túto záležitosť sme teda riešili o niečo urgentnejšie.“

Zástupcovia tradičnej britskej stajne viackrát zdôraznili, že aj napriek finančným ťažkostiam nebola ohrozená budúcnosť McLarenu v F1. Bez príchodu nového investora však mohli prísť k priškrteniu finančných tokov, čo by zastavilo návrat McLarenu na čelo. „Počas pandémie sme mali zavretú továreň a nemohli sme vyrábať autá. Ak nevyrábate autá, tak ich ani nepredávate. A keď ich nepredávate, tak sú vaše finančné toky zastavené,“ hovorí Walsh, ktorý si uvedomuje, že pretekársky tím len tak nemohol ani cez prvú vlnu pandémie utlmiť svoju činnosť. „Náš pretekársky tím, pochopiteľne, míňal peniaze, čo aj mal robiť. Toto napätie však všetkých upozornilo, že náš finančný model treba od základu upraviť.“

Po príchode investora sa tak pretekársky tím stáva do určitej miery nezávislejší od automobilky. McLaren získal zdroje na to, aby pokračoval vo svojom návrate na vrchol. „Ak by investícia neprišla, tak sme mohli zavolať Zakovi Brownovi, aby vrátil skupine peniaze, ktoré mal minúť. Potom by sme však museli upustiť z našich ambícií. A to by sa nám nepáčilo. Takže sme sa snažili nájsť finančne stabilný model pre skupinu bez toho, aby sme stratili naše ambície. Chceli sme umožniť tímu, aby bol rýchly a pokračoval v progrese. A to sa nám podarilo,“ uzavrel Paul Walsh.