Marko sa už nebojí Verstappenovho odchodu: Okrem McLarenu sme jediní víťazi pretekov

Helmut Marko sa len pred pár týždňami nechal počuť, že hrozbu odchodu Maxa Verstappena z Red Bullu treba brať vážne. Dnes je však už športový poradca oveľa pokojnejší. Strach pomaly vyprcháva z viacerých dôvodov, no tým hlavným má byť Holanďanova lojálnosť.
Nie je to tak dávno, čo sa médiami prehnali informácie o tom, že Aston Martin ponúka Maxovi Verstappenovi štedrú odmenu blížiacu sa k 100 miliónom dolárov ročne. Okrem britskej stajne by však o služby štvornásobného majstra sveta mali určite záujem aj ďalšie tímy.
“Aj to som čítal, ale nemyslím si, že Maxovi až tak na tom záleží,” povedal o údajnej štedrej ponuke Helmut Marko. “V prvom rade preto, že u nás nezarába tak zle, a po druhé, on chce len vyhrávať. Preto mu musíme poskytnúť najrýchlejšie auto. Pracujeme na tom. Čoskoro na auto nasadíme vylepšenia.”
Pri pohľade na absolútnu dominanciu McLarenu v nedeľných pretekoch sa však natíska otázka, či to bude stačiť. Na druhej strane sa však ponúka aj iná otázka: Ktorému tímu Verstappen verí dostatočne na to, že v roku 2026 bude silnejší ako Red Bull?
Helmut Marko odmieta tvrdenia o “kríze”, ktoré sú vraj “prehnané”. “Nesmieme zabudnúť na to, že s výnimkou McLarenu sme jediným tímom, ktorý vyhral veľkú cenu. Navyše, naša forma sa v poslednej dobe trochu zlepšila. Nie sme však spokojní, naše ambície vyzerajú inak. My chceme vyhrávať preteky a tituly.”
“To si vyžaduje nielen výnimočného jazdca, ale aj najrýchlejšie auto, ktoré v tejto chvíli nemáme. Nič však ešte nie je stratené. Stále máme šancu vyhrať oba tituly. Bola by to katastrofa, keby sme sa vzdali len preto, že niektoré veci nejdú podľa plánu,” zdôraznil bývalý pretekár.
A čo obavy z Verstappenovho odchodu? Marko pripustil, že to s nimi myslel vážne. “Je to pravda, ale tieto obavy sa už zmenšili. Max je lojálny a následne sa verejne zaviazal Red Bullu. To dokonale korešponduje s tým, čo na ňom teraz vidím. Je plne koncentrovaný na prácu, ktorá je pred nami. Preto si nemyslím, že by čo i len uvažoval o zmene, práve naopak. Som presvedčený, že Max bude pretekať za Red Bull v roku 2026.”
Platí to, aj keď v tíme sa už hovorí o cieľoch pre tento rok, a či sa ich podarí dosiahnuť. “Každý vrátane Maxa sa zhodol na tom, že obhajoba titulu je jasným cieľom, ale nemôžeme predpokladať, že uspejeme. Spravíme pre to maximum, no nikto od nás nemôže očakávať, že zakaždým vyhráme.”