logo F1online.skF1online.sk

Spory s médiami nie sú novinka: Schumacher sa raz s Brundlom nerozprával päť rokov

Martin Brundle
© United Autosports
Milan Kubala
Milan Kubala18. 11. 2024

Vzťahy jazdcov a novinárov, komentátorov a reportérov sú krehké. V súčasnosti vedie menší boj s novinármi tábor Maxa Verstappena, podľa ktorého je britská tlač na strane svojich krajanov a jemu krivdí. Podobné problémy však neraz vznikajú aj medzi súčasnými a bývalými jazdcami, ktorí sa stali televíznymi expertmi. Na jeden takýto spor si spomenul Martin Brundle. Michael Schumacher s ním vraj odmietal hovoriť celých päť rokov.

Martin Brundle ukončil svoju pretekársku kariéru po sezóne 1996, keď sa mu nepodarilo zohnať si atraktívnu sedačku. Už o rok sa stal spolukomentátorom, televíznym expertom a jedným z najznámejších hlasov Formuly 1. Ako bývalý pretekár mal aj rešpekt jazdcov na rošte, ktorí s ním ochotne robili rozhovory.

Platilo to aj o slávnych grid walkoch Martina Brundla, ktoré robí ešte aj dnes. V podcaste z dielne Sky Sports F1 si však zaspomínal na to, že robiť rozhovory na rošte vtedy bolo niečo celkom iné. “Jazdci sa zvykli pristaviť na rozhovor. Spomínam si, že som sa raz rozprával naraz s Michaelom Schumacherom a Gerhardom Bergerom. Vtedy som si mohol robiť, čo som chcel, a ísť, kam som chcel. V tých časoch bol štartový rošt v podstate vyľudnený.”

Brundle mohol robiť rozhovory takmer s hocikým. Jednou výnimkou bol Michael Schumacher, jeho bývalý kolega z roku 1992. “Trochu zvláštne sme sa pohádali, pretože som povedal niečo, čo bolo vytrhnuté z kontextu, preložené do nemčiny a vložené na titulku novín. Michaela to vtedy veľmi naštvalo. Do dnešného dňa netuším, čo to bolo. On so mnou päť rokov neprehovoril. Bolo to naozaj čudné.”

Isté indície však máme. O nezhodách medzi Brundlom a Schumacherom sme sa dozvedeli na štartovom rošte pred VC San Marína 2006, keď robil rozhovor s dcérou Bernieho Ecclestona Tamarou. “On sa s nami nebude baviť, pretože neznáša britské médiá a ja som sa s ním tri-štyri roky dozadu pohádal. Ani jeden z nás si nevie spomenúť, prečo to bolo,” povedal v súvislosti s Michaelom Schumacherom, zatiaľ čo mu poza chrbát prešiel budúci majiteľ Aston Martinu Lawrence Stroll.

Po víkende však Brundle predsa len prezradil niečo viac. Vyzerá to tak, že Schumacher mal podobný problém, ako po VC USA a Mexika Max Verstappen; za svoj štýl jazdy si musel vypočuť ostrú kritiku, ktorá sa v médiách objavila v koncentrovanej podobe.

“Hnevá ma, že Michael odmieta hovoriť s televíziami s výnimkou nemeckých, pretože vo Veľkej Británii má právom veľa fanúšikov,” odpovedal na divácku otázku Brundle ešte v roku 2006. “Možno ste si všimli, že k nemu máme veľmi slabý prístup a stará sa o nás iba Ross Brawn. Z ich strany je to šialené, pretože Veľká Británia je dôležitý trh pre F1, Ferrari a ich sponzorov.”

Následne prezradil, čo sa malo udiať. “Michael sa vyhranil voči niečomu, v čom ma mali citovať a čo nemecké noviny celkom vytrhli z kontextu. Myslím, že to bolo pred tromi rokmi, keď som sa kriticky vyjadril k tomu, že po zlom štarte ľudí vytláča z trate. Celkom si na to nespomínam a ani on, takže to nie je také dôležité.”

Nech už bolo jablkom sváru čokoľvek, pár panákov nezhody urovnalo. “Keď bol na svojom sabatikale medzi Mercedesom a Ferrari, spolu sme sa opili v nočnom klube vo Valencii, a potom sme už boli v pohode. Takpovediac mi visel z ramena a hovoril: ‘Toto je môj kolega, toto je môj kolega!’ Opäť to prelomilo ľady,” dodáva. “Naozaj neviem, čo bolo podstatou toho problému, ale bola to škoda.”

Keď sa Michael Schumacher vrátil do Formuly 1 v roku 2010, opäť sa na rošte zhováral aj s Martinom Brundlom.

Súvisiace články

Diskusia