Vettel sa na skoršie testy so starým Racing Pointom nechystá | Magazín F1 - F1online.sk

Vettel sa na skoršie testy so starým Racing Pointom nechystá

fotka k článku undefined
zdroj: Scuderia Ferrari Press Office

Harmonogramy jazdcov, ktorí počas zimy striedajú tímy či sa vracajú späť do Formuly 1, zapĺňajú testy so staršími verziami monopostov. V pláne Sebastiana Vettela by sme však zatiaľ takýto termín hľadali márne. Na skoré jazdy sa vraj momentálne nechystá.

Fernando Alonso má za sebou už celkovo päť testovacích dní a snaží sa dostať aj na posezónne testy juniorov. Rovnakú túžbu má i Carlos Sainz, ktorý by sa chcel v Abú Zabí spoznať s tohtoročným SF1000, na ktorého základe bude postavené i budúcoročné Ferrari. Očakávané trojdňové predsezónne testy pred ročníkom 2021 považuje za príliš krátke. Na úspešnú dohodu s FIA to však zatiaľ nevyzerá.

V Racing Pointe sa touto cestou neuberajú. Keď sa Otmara Szafnauera novinári pred dvoma týždňami spýtali, či sa Racing Point pokúsi dohodnúť s Ferrari na predčasnom uvoľnení Sebastiana Vettela na testovacie jazdy, šéf tímu odvetil, že zatiaľ sa na to vedenie Maranella nespytoval.

Vettel uznáva, že kontrakty môžu predstavovať problém; hoci Ferrari by v prípade, ak sa dohodne s McLarenom a Carlosom Sainzom na skorších testoch, mohlo ukázať dobrú vôľu a zachovať sa podobne ako Woking i vo Vettelovom prípade. Alebo je to len utópia?

“Bolo by logické ísť do toho až o rok,” hovorí Sebastian Vettel, ktorý možnosť skorších jázd ani nerozoberal. “Pokiaľ ide o tie samotné testy, tak počúvam, že pred sezónou nejaké budú. To bude asi prvýkrát, čo sa objavím v aute.”

Nemá obavy, že sa nestihne dostatočne pripraviť na novú sezónu? “Či mám obavy? Nie, čo sa stane, to bude. Za tie roky si zvyknete na to, že toho odjazdíme len málo. Aj keď jeden a pol dňa neznie ako veľa, stále toho odjazdíte celkom dosť.”

“Všetci sme na jednej lodi. A dnes už toho viete veľa spraviť aj dopredu. Myslím si, že kľúčová bude príprava na testy a potom na prvé preteky,” doplnil Sebastian Vettel.

Carlos Sainz má na to mierne odlišný pohľad. “Už teraz vám môžem povedať, že poldruha dňa v aute Formuly 1, v týchto komplikovaných autách F1, nie je dosť na to, aby ste sa pripravili na sezónu.”

“Nespoznáte všetky tie triky, ktoré sa dajú robiť s autom, s volantom, a to ani keď strávite veľa času na simulátore. Potrebujete tiež spoznať mechanikov. Jeden a pol dňa je teda veľmi, veľmi málo a asi to nestačí. Ale s tým už nič nenarobíme. Budeme sa musieť tomu prispôsobiť a nájsť spôsob, ako sa čo najlepšie pripraviť aj v rámci týchto obmedzení,” uzavrel Sainz.