Wolff nechce, aby Hamilton podpísal len jednoročnú zmluvu | Magazín F1 - F1online.sk

Wolff nechce, aby Hamilton podpísal len jednoročnú zmluvu

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes

Dnes už rekordman Formuly 1 v počte víťazstiev Lewis Hamilton zrejme ešte posunie hranice toho, čo sa pred pár rokmi zdalo ako nemožné. Aby prekročil bájnu stovku triumfov, pravdepodobne mu bude stačiť v Mercedese zotrvať len o jednu sezónu dlhšie. Takýto postup sa ale nepozdáva Totovi Wolffovi, ktorý sa bude snažiť s Hamiltonom dohodnúť na dlhšom kontrakte.

Lewisa Hamiltona neprestalo baviť vyhrávať. Odísť v momente, keď je v najlepšom tíme a za sebou necháva historické míľniky, sa zdá byť šialenstvom, hoci Nico Rosberg by na to mohol mať iný názor. No chce sa Hamilton skutočne zaviazať na niekoľko rokov dopredu? Pred časom uviedol, že vo Formule 1 zotrvá ešte aspoň tri roky, čo sa presne zhoduje s víziou Tota Wolffa. Prečo teda stále nepodpísali novú zmluvu?

Na túto otázku môže byť jednoduchá odpoveď: kvôli Totovi Wolffovi. Podľa Nica Rosberga Hamilton považuje práve rodáka z Viedne za kľúčovú postavu v Mercedese a jej odchod by mohol zamávať aj s Hamiltonovou budúcnosťou.

Wolffova zmluva s Mercedesom sa tento rok skončí, navyše opakovane naznačuje, že už nechce mať toľko povinností ako doteraz. V rozhovore pre BBC Radio 4 opäť raz uvažoval aj o možnosti, že by v Mercedese nezostal.

Hamiltonovi ale radí zostať. “Ak by Zem zasiahol asteroid, tak sa môže stať hocičo. Ale momentálne nevidím dôvod na to, prečo by nechcel sedieť v najrýchlejšom aute. My ho v tom aute chceme mať, dokonale sa doň hodí.”

“Tvoríme dobrý tím, my dvaja, ale ak by som mal odísť, v Brixworthe a v Brackley má fantastickú skupinu ľudí,” hovorí Toto Wolff. “Myslím si, že by sa im veľmi darilo aj bezo mňa. A on potrebuje pokračovať vo svojej kariére. Bolo by úžasné, ak by sme do toho mohli ísť spolu.”

Skutočnosť, že Wolff sa naozaj obhliada po zmene, potvrdzujú aj jeho slová z podcastu Beyond the Grid. S Olom Källeniusom sa vraj zhováral o možnosti prejsť do Daimleru. “Bavili sme sa, či by som nemal prejsť k sériovej výrobe. Ale to nie je pre mňa. Nie som človek do korporácie.”

“Vždy som mal vlastné spoločnosti. Myslím si, že Ola a ďalší členovia správnej rady si cenia presne to, že náš tím je vedený podnikateľským štýlom. Nemám túžbu preorientovať sa na automobilový sektor. Baví ma, keď vediem športový tím,” vysvetlil.

Nech už Wolffa čaká akákoľvek budúcnosť, úplný odchod z Mercedesu neprichádza do úvahy. “S Olom sme niekoľkokrát vysvetlili, že sme sa rozhodli pokračovať spolu. Rokovania ohľadom kontraktu sú ale o čosi komplikovanejšie kvôli aktuálnej situácii akcionárov, ale nie v zlom zmysle slova. Je to dlhý proces a všetko musí sadnúť. Vieme, že koniec roka je hraničný termín. Vtedy musí byť všetko vyriešené. Nik z nás nechce odchádzať na vianočnú prestávku bez toho, aby mal jasno.”

Ako to vidí s Lewisom Hamiltonom? “Myslím si, že by sme to všetko mali uzavrieť tento rok. Nechcem sa vracať k žiadnym rokovaniam uprostred budúceho roka a zas to vyťahovať. Všetci sa musíme koncentrovať na svoju prácu, Lewis na jazdenie, ja na vedenie tohto tímu a Ola na držanie toho veľkého kormidla.”