Vettel: Pravdou je, že som zlyhal | Magazín F1 - F1online.sk

Vettel: Pravdou je, že som zlyhal

Sebastian Vettel
zdroj: Scuderia Ferrari Press Office

Je to koniec jednej éry. Mnohí verili, že Sebastian Vettel vo Ferrari dokáže napodobniť úspechy svojho krajana Michaela Schumachera. Po šiestich sezónach však zostáva za jeho účinkovaním pachuť vzájomnej frustrácie. Pre nemeckého pilota je však najdôležitejšou vecou to, že nič neľutuje.

Vettelovým vrcholom vo Ferrari boli sezóny 2017 a 2018, ktoré zavŕšil v pozícii vicemajstra sveta. Podľa mnohých si však v oboch sezónach mohol siahnuť na vrchol. No prišli chyby, vynútené i nevynútené, na strane jazdca i tímu. Ich zoznam by vydal na samostatný článok. Obzvlášť bolí chyba na Veľkej cene Nemecka 2018 či nezvládnutá Veľká cena Talianska v tom istom roku. Rok predtým bol osudovým napríklad štart Veľkej ceny Singapuru či neudržanie nervov na uzde v Baku.

K tomu treba prirátať i niektoré „slepé uličky“ vo vývoji monopostu, rovnako tak strategické chyby.

„Myslím, že až sa raz budem ohliadať späť, nebudem nič ľutovať,“ reflektoval na svoje pôsobenie vo Ferrari Sebastian Vettel v podcaste Beyond The Grid. „Pravdou je, že som zlyhal, pretože som si stanovil ten najvyšší cieľ, ktorým je zisk titulu majstra sveta s Ferrari. To sa nepodarilo.“

„Sú veci, ktoré som mohol urobiť lepšie. Veci, ktoré som mal zbadať skôr, boje, ktoré som nemal podstúpiť. Ale ako som už povedal, všetko, čo sa stalo, ma dostalo tam, kde som teraz.“

„Vo všeobecnosti príliš nehovorím o veciach, ktoré sa už stali, ako keď som stratil kontrolu na Hockenheime v napol mokrých, napol suchých podmienkach. Mnoho ľudí na to poukazuje, ja o tom však nehovorím. Viac rozprávam o veciach, ktoré ešte len prídu. Ak mám byť férový, tak musím povedať, že som zlyhal. Malo to určité dôvody? Zrejme áno, ale pre mňa nie sú ospravedlnením,“ vyhlásil Vettel.

Štvornásobný šampión (ako uňho býva zvykom) nehovoril o konkrétnych záležitostiach a konkrétnych rozporoch. V roku 2016 napríklad povedal, že Ferrari sa musí viac sústrediť na svoje auto, na čo jeho šéf Maurizio Arrivabene odvrkol, že Vettel by sa mal viac sústrediť na svoju jazdu. Faktom je, že Vettela do Ferrari priviedol tandem Marco Mattiacci Luca di Montezemolo, no v čase jeho príchodu do Maranella, tam už velil Arrivabene. A podľa mnohých bol navonok harmonický vzťah týchto dvoch „alfa samcov“ len divadlom pre verejnosť. O zmene rovnováhy, ktorá prišla s príchodom Charlesa Leclerca a nástupom Mattiu Binotta do kresla šéfa tímu ani nehovoriac.

„Pri spätnom pohľade tam boli niektoré boje, ktoré za to nestáli, ak mi rozumiete. Zrejme je to však je súčasťou mojej nátury. Myslím, že v niektorých z týchto drobných bitiek, bola pravda na mojej strane. Je to však súčasť dozrievania a učenia. Dôležité je, že nič neľutujem a som rád, že môžem ísť ďalej,“ dodal tajomne Seb.

Možno vás zaujme

Komentáre