fb pixel
logo F1online.sk

Horner nechápe špekulácie: O prepustení Péreza sme ani nediskutovali

Christian Horner a Sergio Pérez
© Getty Images/RB Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík19. 10. 2023

Forma, výsledky a budúcnosť Sergia Péreza opäť vyvolávajú otázky. Keďže o tituloch už máme rozhodnuté, situácia v Red Bulle je pre všetkých mimoriadne vďačnou témou aj vzhľadom na jazdecké rošády, ktorými je tento tím známy. Prekvapivo sa zakaždým opakuje rovnaký modus operandi, keď Red Bull až do poslednej chvíle bránil a uisťoval ako Pierra Gaslyho, tak Alexa Albona. Bude to v prípade Sergia Péreza inak? Nuž, Christian Horner má navonok o jeho budúcnosti jasno.

Taký Helmut Marko verný svojej povesti nezabudol párkrát na diaľku podpichnúť Sergia Péreza. Naposledy dokonca povedal, že má budúcnosť „vo vlastných rukách“, aj keď Mexičan má platný kontrakt na rok 2024. Naproti tomu Christian Horner pri podpore svojho pretekára ani raz nezaváhal.

„Na simulátore strávil v poslednom týždni celé tri dni, čo za tie asi tri roky jeho pôsobenia v Red Bulle nikdy neurobil,“ vyhlásil Christian Horner pre britský Mirror. „Tri dni sme sa mu snažili pomôcť pri hľadaní príčin niektorých problémov, ktoré ho trápili v Katare a v Japonsku. Myslím si, že urobil skvelý pokrok, takže dúfam, že sa to prejaví tento víkend. Robí veci navyše, čo je veľmi dôležité.“

Veľmi podobne sa však vyjadroval aj v prípade Pierra Gaslyho či Alexa Albona. Pérezove výkony vzbudzujú pozornosť z mnohých dôvodov a história Red Bullu, ktorá je plná podobných rošád a trápiacich sa dvojok Maxa Verstappena, rozhodne prilieva olej do ohňa.

Horner však akékoľvek špekulácie, a že sa ich za posledné týždne neobjavilo málo, rozhodne odmieta. V tomto je omnoho skalopevnejší ako napríklad Helmut Marko, ktorý je hlavným živiteľom všetkých klebiet a dohadov. Samozrejme, že Christiana sa na tieto správy opýtal aj Mirror, ale Angličan ani v tomto prípade nezaváhal.

„O niečom takom sme ani nediskutovali, nieto ešte zvažovali,“ zmietol zo stola všetky špekulácie pohotovo Horner. „Checo je náš jazdec a my ho chceme čo najviac podporovať.“

„Veríme, že dokážeme dosiahnuť na to druhé miesto v celkovom hodnotení jazdeckého šampionátu, ale čelíme tvrdej konkurencii a pred nami je ešte množstvo pretekov. Checa sme si vybrali v prvom rade pre jeho skúsenosti a schopnosť vysporiadať sa s tlakom. V rokoch 2021 a 2022 urobil pre tento tím veľa, vlani nám pomohol k titulu v Pohári konštruktérov a v tomto roku pre nás vyhral niekoľko pretekov,“ chváli svojho zverenca šéf Red Bullu.

Pri podobných situáciách sa často opakuje, že zo dňa na deň nezabudnete jazdiť. Hovorilo sa to napríklad o Sebastianovi Vettelovi v roku 2020, ale pri Pérezovi sa situácia postupne zhoršuje, čo naznačuje, že problém môže byť aj v jeho hlave. Nejeden bývalý pilot mu za ten čas poradil, aby Red Bull opustil a začal si nanovo budovať sebavedomie v konkurenčnom tíme.

„Vieme, čoho je schopný, ale už sme to niekoľko pretekov nevideli. V nedeľu však ožíva. Dokazuje to zas a znova. Je to preňho ťažká sezóna a je náročné byť Maxovým tímovým kolegom. Nesmieme zabúdať, aká náročná výzva je to po mentálnej stránke. V tomto roku sme dosiahli šesťkrát double, on sám vyhral dve veľké ceny a stále je druhý v celkovom hodnotení o 30 bodov pred Lewisom Hamiltonom. Nie je to také zlé!“ vyhlásil Horner.

Súvisiace články