Vettel by reprízu legendárneho Nürburgringu 1984 uvítal | Magazín F1 - F1online.sk

Vettel by reprízu legendárneho Nürburgringu 1984 uvítal

fotka k článku undefined
zdroj: Scuderia Ferrari Press Office

Neprávom zabudnuté preteky? Nürburgring bol v roku 1984 svedkom parádneho divadla, keď sa na nemeckom okruhu stretli skutočne superhviezdne mená, ktoré si to rozdali v identických autách. Pre mnohých sú to dodnes preteky s najsilnejším jazdeckým zložením všetkých čias.

Pri spätnom hodnotení môžeme povedať, že sa vtedy v pohorí Eifel stretlo jedenásť šampiónov Formuly 1, hoci víťaz, Ayrton Senna, v tom čase nemal na konte ani jeden vavrín. Za volantom Mercedesu 190 E však vypálil všetkým rybník a zvíťazil. Pretekov sa vtedy zúčastnili napríklad Lauda, Rosberg, Hulme, Scheckter, Brabham, Hunt, Surtees, Prost, Moss či Phil Hill. Rozhodne tak nemožno vytknúť názor, podľa ktorého sa nikdy predtým, ani nikdy potom, nestretlo na jednej trati viac hviezd sveta motoršportu.

Mohlo by sa niečo také zopakovať? Nuž, tento víkend na Nürburgringu si prítomní fanúšikovia mnoho akcie neužijú. Okrem Formuly 1 nemajú organizátori k dispozícii takmer žiadny sprievodný program v podobe F2 či F3. Preteky súčasných jazdcov v rovnakých autách by teda boli parádnym korením, hoci sa niečo podobné uskutoční len veľmi ťažko.

„Bola by to zábava a určite som za,“ vyhlásil pilot Ferrari Sebastian Vettel. „Ak by to boli cestovné autá alebo niečo, kde by sme mohli pretekať naozaj tvrdo, tak neviem, možno by to až príliš ohrozilo šou v pretekoch F1.“

„Rok 1984 bol už naozaj dávno, dnes máme vo Formule 1 veľa pretekov, bolo by však fajn skúsiť iné autá z iných šampionátov. V minulosti sa jazdci v rozličných sériách striedali omnoho viac, dnes je úroveň omnoho vyššia a sústredíte sa len na jednu vec. Pre nás jazdcov by bola zábava, keby sme to trochu pomixovali a skúsili aj iné autá a kategórie.“

„Museli by ste tomu však obetovať časť svojej koncentrácie, čo by spustilo vlnu diskusie a argumentovania, takže si myslím, že tie časy sú už preč,“ dodal štvornásobný majster sveta.