Brown: Chceme byť prvým tímom, ktorý získa trojkorunu | Magazín F1 - F1online.sk

Brown: Chceme byť prvým tímom, ktorý získa trojkorunu

Zak Brown
zdroj: Twitter/McLaren

Tím McLaren stojí na prahu novej éry. Za posledné roky podstúpil mnoho zmien, na ktoré starostlivo dohliadal súčasný šéf Zak Brown. Ambiciózny Američan neskrýva, že smerom do budúcna má s tímom smelé plány.

Kalifornský rodák by napríklad chcel, aby sa McLaren v najbližších dekádach stal prvým tímom, ktorý získa tzv. trojkorunu (Triple Crown), to znamená víťazstvo na Veľkej cene Monaka, Indy 500 a 24 hodín Le Mans. Ak by sme sa pozreli do bohatej histórie tímu a automobilky McLaren, tak zistíme, že vo vitríne tímu z Wokingu chýba vlastne už len pohár z oválu v Indianapolise.

Automobilka momentálne v šampionáte vytrvalostných pretekov nepôsobí, meno na víťaznej trofeji však má, hoci nie pod hlavičkou vlastného továrenského tímu. Tím Kokusai Kaihatsu Racing totiž ovládol pamätný ročník 1995, v ktorom odkrúžil najviac kôl legendárny typ F1 GTR od McLarenu. Partia z Wokingu sa čoskoro môže dočkať aj triumfu na legendárnom ovále v Indianapolise. V súčasnosti totiž v americkej sérii IndyCar pôsobí tím Arrow McLaren SP, ktorej pilot Patricio O’Ward skončil v tomto roku na Indy 500 šiesty.

„Neexistuje tím, ktorý by som miloval viac než McLaren. Páči sa mi, že sme súčasťou Formuly 1, IndyCar a určite by som nás rád opäť videl v šampionátoch športiakov,“ povedal šéf McLaren Zak Brown v podcaste Beyond The Grid.

„Mojim snom je byť šampiónom Formuly 1 a IndyCar, víťazom Indy 500 aj 24 hodín Le Mans. To všetko môžeme v McLarene dosiahnuť, aj keď to zrejme potrvá tak 20 rokov. Mám teda veľké ambície.“

„Chcel by som, aby sa McLaren stal prvým tímom, ktorý získa trojkorunu,“ vyhlásil Brown.

Americký biznismen vedie stajňu od roku 2016 a na jej čele sa udržal aj napriek neúspešnému obdobiu v rokoch 2017 a 2018. Teraz spolu s Andreasom Seidlom vedie tím do novej éry a rád by napodobnil legendy motoršportu ako Ron Dennis či Frank Williams.

„Určite chcem byť súčasťou McLarenu niekoľko desaťročí. Svoju firmu JMI som viedol 23 rokov, tu som zatiaľ iba štyri. Mám 48 rokov a patrím k ľuďom ako Bernie Ecclestone, Ron Dennis či Frank Williams, ktorí sú schopní pokračovať do svojej sedemdesiatky či osemdesiatky,“ dodal rodák z Los Angeles.  

Možno vás zaujme

Komentáre