fb pixel
logo F1online.sk

S Landom už hovoríme o novej zmluve, pochválil sa Stella

Lando Norris
© Twitter/McLaren
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík2. 10. 2023

Aj keď je boss McLarenu Zak Brown majstrom marketingu, musíme mu uznať, že keď prehlásil jazdeckú dvojicu jeho stajne za najlepšiu v F1, nebol veľmi ďaleko od pravdy. Lando Norris a Oscar Piastri možno nie sú najlepší tandem vo Formule 1, ale rozhodne majú perspektívu sa ňou stať. V McLarene sa preto veľmi usilujú, aby si ju udržali čo najdlhšie.

Lando Norris má kontrakt platný do konca sezóny 2025, Oscar Piastri najnovšie podpísal zmluvu až do konca ročníka 2026. História nás však učí, že to nemusí nič znamenať. Kde je vôľa, tam je cesta, takže sme už videli, že aj „vodotesný“ kontrakt sa dá rozviazať a jazdec vyplatiť.

Niečo také si však v McLarene v prípade Norrisa a Piastriho nechcú dovoliť. S Austrálčanom podpísali dlhodobú zmluvu a s Norrisom predĺžili v minulosti kontrakt hneď dvakrát. Ani to však nezastavilo neprestajný prúd špekulácií vo Formule 1, ktoré britského pretekára spájajú s Red Bullom.

Aj keď má pred sebou ešte viac ako dva roky, zdá sa, že vedenie stajne sa chce opäť poistiť. „Určite s Landom vedieme rozhovory,“ prehlásil šéf McLarenu Andrea Stella, ktorého cituje portál Speedcafe.com. „Sú to dobré rozhovory a sme spokojný s tým, ako prebiehajú.“

To vyzerá veľmi nádejne, ale zároveň tajomne. Prečo by mal Norris teraz záujem takto predčasne predlžovať zmluvu s McLarenom? Nikdy neviete, čo bude o dva roky, a všetko nasvedčuje tomu, že Lando si bude môcť vyberať.

Podľa Stellu však so svojou jazdeckou hviezdou mienia prejsť rovnakým procesom ako nedávno s Oscarom Piastrim. Sám taliansky inžinier povedal, že najlepší spôsob, ako si udržať Norrisa, je poskytnúť mu rýchle auto. Nechceme ťa udržať sľubmi, ale skutkami, znie z McLarenu do tábora britského pretekára.

„Snažíme sa mu na trati čo najlepšie dokázať, že môžeme naše slová premeniť na skutočnosť. Zároveň sa snažíme vytvoriť dojem, že tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch,“ povedal Stella.

„Sám by som sa pri rozhovore s jazdcom cítil nepríjemne, keby som pri presviedčaní blafoval a hral s kartami, ktoré v skutočnosti nemám v rukách. Nechcem sa ocitnúť v situácii, keď si od pilota vypočujem: ‚Hej, hovorili ste, že to príde, ale nakoniec to neprišlo.‘ Niečo také naozaj nechcem.“

„So Zakom Brownom sa teda bavím len na základe skutočného hodnotenia faktov a našich najlepších znalostí. Nepotrebujeme si ľudí kupovať, chceme, aby nám dôverovali, úprimne zostali v našom tíme a skutočne verili v spoločnú cestu s McLarenom,“ dodal Stella.

Súvisiace články