fb pixel
logo F1online.sk

Alonsa prepad Aston Martinu neprekvapil, od tímu však v budúcnosti žiada lepší vývoj

Fernando Alonso
© LAT Images/Aston Martin
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík1. 10. 2023

Aston Martin začal novú sezónu na veľmi vysokej úrovni. Britský celok bol po Red Bulle „druhou silou“, ale ako rok postupoval, partička zo Silverstone sa čoraz viac prepadala. Očakávali sme, že sa to odrazí aj na nálade najväčšej hviezdy tímu Fernanda Alonsa. Tu a tam vysiela španielsky matador náznaky určitej nespokojnosti.

Aj keď sa rodákovi z Ovieda nepáčilo, ako réžia zostrihala jeho vysielačku v Japonsku, správa o „neovládateľnom“ aute zo Singapuru sa už len ťažko dala vytrhnúť z kontextu. V posledných týždňoch musel Aston Martin čeliť situácii, na ktorú nebol zo začiatku sezóny zvyknutý a preto nie je prekvapením, že aj Alonsovi sa vytratila z očí tá „bahrajnská iskra“.

Čo však bude ďalej? Tím vraj chce vyvíjať monopost až do samého konca, čelí útokom McLarenu a na boj o celkové druhé miesto Pohára konštruktérov môže zrejme zabudnúť, tiež sa musí vysporiadať s veľmi nelichotivou formou druhého pilota Lanca Strolla.

Ten prvý medzitým ukazuje určitú nespokojnosť, ktorú verejnosť vždy vníma veľmi citlivo, keďže Alonso sa už v minulosti ukázal ako nie úplne najlepší tímový hráč. Šéf stajne Mike Krack ju zatiaľ berie s pokojom a pokorou, ale to nemusí trvať večne.

„Red Bull nebol v Singapure dominantný a my sme nevyužili túto príležitosť,“ povedal médiám Alonso. „Musíme tomu porozumieť a musíme si uvedomiť, akej čelíme výzve.“

Napriek všetkým investíciám a úspechom je Aston Martin stále tak trochu tím stredu poľa, od ktorých sa očakáva, že nebudú pri vývoji stíhať. Na druhej strane, taký McLaren predviedol úplne opačný obraz.

Nová továreň v Silverstone je plne funkčná, ale tím ešte nepracuje v stopercentnom režime, čo sa podľa Alonsa musí v novej sezóne zmeniť a Aston Martin musí byť svojim vývojom schopný sekundovať top tímom.

„Už na začiatku sme povedali, že čelíme obrovskej výzve, pretože naši hlavní súperi disponujú obrovskými organizáciami a sú to špičkové tímy,“ hovorí Alonso.

„Viac-menej sa dalo očakávať, že Ferrari a Mercedes sa nám nakoniec vyrovnajú a potenciálne nás aj predbehnú. Mercedesu to netrvalo dlho, Ferrari to trvalo o niečo dlhšie a McLaren je dnes veľmi silný.“

„Musíme teda akceptovať, že sa potrebujeme dostať na vyššiu úroveň pri práci mimo okruhu a v budúcom roku musí byť tempo vývoja o niečo rýchlejšie,“ povedal Fernando.

„Toto je úplne nový tím a sme v úplne novej pozícii. Naša nová továreň sa usiluje, aby sa svojím vývojom vyrovnala ostatným. Neakceptovali sme to a nepovedali sme si, že je to v poriadku. Len vieme, že je to súčasť učebného procesu na všetkých frontoch,“ dodal.

Súvisiace články