Videli sme prvú obeť technickej direktívy? Red Bull ňou nebude, myslí si Verstappen | Magazín F1 - F1online.sk

Videli sme prvú obeť technickej direktívy? Red Bull ňou nebude, myslí si Verstappen

fotka k článku undefined
zdroj: Getty Images/RB Content Pool

Pohár trpezlivosti Medzinárodnej automobilovej federácie pri flexibilných komponentoch pretiekol. Kompetentní sa rozhodli vystaviť červenú akýmkoľvek pokusom o obchádzanie pravidiel, a tak sa v padoku intenzívne špekuluje, komu to vlastne môže pomôcť a komu uškodiť. Max Verstappen však nečaká, že by to malo ovplyvniť jeho tím.

Nová technická direktíva rozoberá zaujímavú tému: Vyhovuje technickým pravidlám monopost, ktorý prešiel všetkými záťažovými testami FIA? Regulačný orgán upozorňuje, že prejsť testami je len nutná, ale nie postačujúca podmienka. Ak pri policajnej kontrole prídete na spôsob, ako oklamať tester na alkohol, neznamená to, že počas jazdy pod vplyvom konáte v súlade so zákonmi.

Inžinieri F1 však na taký spôsob prišli, hoci im FIA nekontroluje hladinu alkoholu v krvi, ale mieru ohybnosti predných či zadných krídel. Áno, v továrňach sa podarilo pripraviť šikovné mechanizmy, ktoré pri záťažových testoch odolajú sile v smere, ktorý sa preveruje. Čo je však podstatné, komponenty sú poddajnejšie na trati, kde je smer reálnej sily vychýlený oproti testom FIA.

Keďže Red Bull totálne kraľuje súčasnej efjednotke, môžeme sa domnievať, že tím pod vedením Adriana Neweyho využíva všetky možné triky. Videli sme v piatok prvý efekt tejto novej technickej direktívy? Červení býci neboli vôbec v dobrej forme, a tak je prirodzené, že sa začína špekulovať.

Max Verstappen vo štvrtok vyhlásil, že kroky FIA by nemali ovplyvniť Red Bull po výkonnostnej stránke. “Nemyslím si, že by to tak bolo. Nikdy sme nemali flexibilné predné krídla ani nič podobné, takže si nemyslím, že nám to nejako uškodí.”

V jednodňovom predstihu už prezradil, čo Red Bull naozaj trápi v uličkách Marina Bay. “Na tejto trati skrátka nie sme takí konkurencieschopní ako inde. Mestské okruhy sú pre naše auto trochu náročnejšie. Aj tak si myslím, že môžeme podať dobrý výkon, ale bude to veľmi tesné.”

Samozrejme, flexibilné krídla nie sú liekom na všetko. Verstappen pripisuje súčasnú dominanciu svojho tímu dvom faktorom. Jedným z nich je kvalitne obsadený tím, druhým zas mimoriadne vydarené auto.

“Náš tím vždy podával veľmi dobré výkony,” pokračoval s odkazom na pracovné nasadenie stajne, “len sme nemali také dobré auto. Samozrejme, už to vlaňajšie bolo veľmi fajn, aj v sezónach pred tým sme boli blízko, no bolo to len o občasných víťazstvách, nie o boji o titul.”

“Všetko do seba zapadlo. Nové pravidlá sme pochopili naozaj dobre. Keď máte na každom jednom poste takých dobrých ľudí, môžete dosiahnuť niečo také, čo momentálne máte možnosť sledovať,” dopĺňa Max Verstappen, ktorý sa pokúsi ešte zveľadiť svoj rekord. “Túto šnúru chcem ešte natiahnuť, no viem, že jedného dňa sa pretrhne.”