Mercedes má podľa Hamiltona dobrý základ, Russell mal s novým balíkom väčšie problémy | Magazín F1 - F1online.sk

Mercedes má podľa Hamiltona dobrý základ, Russell mal s novým balíkom väčšie problémy

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Mercedes

Piatok v Zandvoorte mal z pohľadu Mercedesu dvojakú tvár. Na jednej strane sme videli dobrú rýchlosť Lewisa Hamiltona, na druhej strane problémy Georgea Russella po nasadení najmäkšej zmesi pneumatík Pirelli. V tábore strieborných šípov i napriek tomu veria, že v sobotu dokážu zažiariť.

Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton v druhom tréningu obsadil slušné štvrté miesto. Alex Albon svojím výsledkom prekvapil, no Mercedes si s Williamsom do konca víkendu istotne poradí, a tak virtuálne môžeme britskému jazdcovi pripísať tretiu priečku.

Strata necelých troch desatín na Maxa Verstappena nie je zlá. “Mal som skvelý deň. Keď som sa ráno prebudil, tešil som sa na návrat do auta. Od prvého kola som mal pocit, že máme dobrý základ, na ktorom môžeme stavať,” potešil sa Lewis Hamilton v mixzóne.

Menšie zakopnutie prišlo až pred druhou polovicou piatkového programu. “Prvý tréning prebehol dobre. V druhom tréningu sme spravili pár zmien, no nie som si istý tým, či sme sa vďaka nim posunuli vpred alebo nie. Nemal som z nich až taký dobrý pocit. V noci sa na to pozrieme a preskúmame to.”

“Mám pocit, že naše auto je tu konkurencieschopnejšie. Chceme sa toho chopiť a v sobotu sa pokúsiť ešte zrýchliť,” pokračoval bojovne naladený Hamilton. “Nie sme až takí rýchli ako Red Bull, a veľmi rýchly je aj McLaren. Čaká nás práca.”

V Zandvoorte budú opäť rozhodovať stotiny sekundy, veď prvú šestnástku delilo menej ako osem desatín. Kde má ešte Mercedes rezervy? “Viac-menej všade. McLaren bol oveľa lepší ako my v prvom sektore… Neviem, napríklad pri dlhých jazdách sa azda všetkým prehrievajú pneumatiky. Snažíte sa z nich vyžmýkať maximum a na začiatku kola ich udržiavať v optimálnom okne. Boli sme pomalí v prvom sektore, ale dobrí v poslednom. Snažíme sa nájsť balans.”

Hamilton verí, že v sobotu a v nedeľu sa bude biť “priamo s nimi”. Narážal tým, samozrejme, na Red Bully a McLareny. “Myslím si, že Red Bull je ako vždy o čosi rýchlejší. Nečakám, že by sa nám ho podarilo hladko zdolať, ale podľa mňa budeme blízko.”

“Chcem skončiť čo najvyššie, pretože tu sa nepredbieha ľahko. Bolo by skvelé dostať sa do prvej trojky,” doložil na margo kvalifikačných ambícií. “Všetko bude závisieť od práce, ktorú odvedieme v noci.”

George Russell najskôr poznamenal, že jeho monopost pôsobil “sľubne”. Auto s vylepšenou podlahou, spodným zadným krídlom a novými úchytmi zrkadiel však neohuruje po všetkých stránkach. Aj tu sa prejavila spomínaná “dvojtvárnosť” piatka.

“Na tvrdej a stredne tvrdej zmesi sme pôsobili veľmi dobre, vyzeralo to azda na prvú štvorku. Na softoch to nešlo celkom podľa plánu,” uznal George Russell, “ale máme dobrú pretekovú rýchlosť. Dočkali sme sa aj pár prekvapení; Williams pôsobí veľmi silným dojmom. Podľa dát, ktoré som videl, si ani nie som istý tým, či jazdili vo svojom kvalifikačnom režime. Môžu toho ukázať ešte viac. Bolo by zaujímavé vedieť, ako sa im to podarilo.”

Problémy Georgea Russella si všimol aj šéf tímu Toto Wolff. Čo hovorí na to, že mladík stratil na svojho tímového kolegu takmer štyri desatiny a obsadil len štrnáste miesto? Je na vine nový balík?

“Počas jeho prvého stintu na mediumkách bol veľmi konkurencieschopný, no akonáhle nasadil mäkké gumy, jeho konkurencieschopnosť zmizla,” uviedol Toto Wolff. “Až takú váhu by som však tomu nepripisoval, uvidíme v sobotu. Počas tréningov sme sa toho veľa naučili. Možno sme spravili veci, ktoré neboli celkom pozitívne, ale robíme drobné pokroky, ktoré rozhodnú v pretekoch.”

Na hodnotenie noviniek je priskoro, myslí si spolumajiteľ Mercedesu. “Musíme vyčkať, ako to dopadne, a nazbierať viac dát. Táto trať, Monza a Singapur sú veľmi rozdielne. Potom uvidíme, či nás niekam posunulo predstavenie týchto vylepšení.”