Špekulant a klamár? Calvin Lo nemá s Williamsom nič spoločné. Väčšina jeho slov sú lži | Magazín F1 - F1online.sk

Špekulant a klamár? Calvin Lo nemá s Williamsom nič spoločné. Väčšina jeho slov sú lži

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Williams

Ašpirácie nového investora, ktorý plánuje vstúpiť do Formuly 1 s novým tímom, budia vždy veľký záujem. Formula 1 však musí byť opatrná, špekulantov a nespoľahlivých partnerov je história tohto športu priam posiata. Vďaka renomovanému magazínu Forbes sa rozsvietila varovná kontrolka aj v prípade jedného z ostatných záujemcov o vstup do F1.

Meno Calvin Lo asi väčšine z vás nič nepovie. O tomto investorovi z Hongkongu sme však už písali. Nuž, neboli sme jediní, ktorí mu vtedy sadli na lep. Na rozhovory si tento muž pozval niekoľko motoristických médií a tvrdil o sebe, že patrí k investorom Williamsu.

„Nemyslite si však, že sa jedná len o nejakého zbohatlíka, ktorý hľadá spôsob, ako by mohol rozhadzovať peniaze. Lo je už dnes jedným z investorov tímu Williams a vrabce svojho času čvirikali (a vlastne stále čvirikajú), že by mohol prevziať celú stajňu z Grove,“ napísali sme v našom článku z decembra 2022.

„Kiež by som vám mohol povedať viac,“ odpovedal Lo, keď sa ho novinári spytovali na detaily jeho investícií vo Williamse. „V F1 máte hromadu dohôd o mlčanlivosti a podobných vecí.“

Nuž, tieto jeho slová sme vtedy citovali aj my, aby sa nakoniec ukázalo, že sú čírymi výmyslami. Tento „miliardár a filantrop“ nie je žiadny miliardár a filantrop. Nevlastní ani majetok v hodnote 1,7 miliardy dolárov – táto informácia sa o ňom objavila aj na Wikipédii, ale medzitým už bola stiahnutá. Veľmi pochybné sú aj jeho reči z apríla tohto roku pre agentúru Reuters a následné spájanie tohto muža s ázijským ašpirantom na vstup do F1.

Napokon, mnohí si ho mylne spájali aj s jedným z prihlásených záujemcov v tendri FIA. Auto Motor und Sport v júli tohto roku zverejnil zoznam štyroch záujemcov o vstup do F1. Po boku Andrettiho, Hitechu a Rodinu sa prihlásil aj projekt Lucky Sun, ktorý je podľa AMuS-u podporovaný neznámym miliardárom z Hongkongu.

Poďme však späť k magazínu Forbes, ktorý vo svojej poslednej reportáži pánovi Lo poriadne šliapol na krk. „Calvin Lo sa už roky neúnavne prezentuje ako svetobežník, miliardár, finančník a filantrop s obrovskou zbierkou prvotriedneho šampanského, domami na troch kontinentoch, flotilou luxusných áut a investíciami do päťhviezdičkových hotelov a tímu F1. Skvelý príbeh – škoda, že (väčšinou) ide o fikciu,“ napísal Forbes vo svojej rozsiahlej a miestami dychvyrážajúcej reportáži.

Magazín opisuje stretnutie editora s týmto samozvaným miliardárom v sídle rodinnej maklérskej spoločnosti R.E. Lee International. Sedeli v luxusne zariadenej konferenčnej miestnosti a Lo sa tam zjavil v drahom obleku. Pôsobil dojmom úspešného podnikateľa a veľmi sa zaujímal o prestížny zoznam miliardárov Forbesu. Niektorí boháči sa doň chcú dostať za každú cenu, iní chcú zostať v anonymite a odmietajú magazínu predložiť patričné dokumenty. Lo bol toho názoru, že by mu zaradenie do zoznamu mohlo pomôcť pri podnikaní, keďže ide o veľmi prestížnu záležitosť.

V skutočnosti bola „dilema“ tohto džentlmena len divadlom. Pravda je, že sa do zoznamu pokúšal dostať rôznymi blufmi už od roku 2020 (predmetný rozhovor, ktorý cituje Forbes pochádza zo septembra 2022), ale správy o ňom prichádzali aj z iných strán. Magazín odkazuje na sedem rôznych zdrojov, ktorí ho opisovali ako „najnenápadnejšieho miliardára a filantropa“ alebo „najtajomnejšieho miliardára vyhýbajúceho sa pozornosti“. Dodali k tomu viac ako tucet dokumentov s pečiatkou „SÚKROMNÉ A DÔVERNÉ“, ktoré mali ručiť za jeho povesť a bohatstvo.

Vraj to nie je nič netradičné. Na zoznam Forbesu sa podľa reportáže magazínu pokúša falošne dostať nejeden špekulant a Lo na prvý pohľad nevyzeral byť dostatočne bohatý. Bol však neúnavný a postupne o ňom vyšli reportáže v médiách ako BBC, CNBC, Daily Express, Daily Mirror, Financial Times, Independent, Nikkei Asia, Reuters a South China Morning Post, v ktorých bol Lo označovaný za miliardára. Mnoho z nich citovalo ako zdroj práve Forbes a jeden zo zástupcov podnikateľa uviedol, že Lo sa nachádza na zozname miliardárov prestížneho magazínu, čo nebola pravda. Forbes sa preto rozhodol dať veci na pravú mieru.

Čo všetko o sebe Lo tvrdil?

  • Je generálny riaditeľ a zakladateľ R.E. Lee International, čo má byť „najväčší sprostredkovateľ životného poistenia na svete“,
  • Je zakladateľom spoločnosti R.E. Lee Capital, ktorá disponuje aktívami od osem do desať miliárd dolárov,
  • Vyštudoval Harvard,
  • Prostredníctvom svojej investičnej skupiny R.E. Lee Octagon kúpil za 1,2 miliardy dolárov hotel Mandarin Oriental na Taiwane,
  • Založil nadáciu, ktorá už do dobročinných projektov investovala 250 miliónov dolárov,
  • Vlastní poltucet domov na celom svete,
  • Je najväčším investorom a zberateľom šampanského v Ázii a jedným z prvých majiteľov súkromného lietadla Gulfstream G650 v Ázii
  • Je investorom legendárneho pretekárskeho tímu Williams vo Formule 1.

Na celý tento výpočet Forbes odpovedá: „Väčšinu týchto tvrdení nebolo možné potvrdiť. Iné sú výslovné lži. Nemá podiel v pretekárskom tíme F1. Nevlastní hotel Mandarin Oriental. Jeho domy, na základe ním poskytnutých adries, patria buď jeho rodičom, alebo iným ľuďom. Harvard Business School nemá záznam o absolventovi menom Calvin Lo. Zdá sa, že neexistuje ani jeho charitatívna nadácia, ani spoločnosť R.E. Lee Octagon, a spoločnosť R.E. Lee Capital objasnila, že aj keď je Lo synom nevýkonného investora do akcií firmy, účasť jeho matky Reginy Lee v podniku by sa nemala nesprávne chápať ako spojenie medzi pánom Lo a našou spoločnosťou‘. Spoločnosť R.E. Lee Capital tiež potvrdila, že nemá pod správou v aktívach ani zďaleka údajných 8 až 10 miliárd dolárov.“

Znie to ako poriadna detektívka a človek sa nad motívmi tohto muža musí pozastaviť, ale Forbes vo veľmi dôkladnej reportáži krok po kroku vyvracia každú jeho lož. Spoločnosť R.E. Lee International podľa jej bývalého zamestnanca nesprostredkuje poistky za viac ako 800 miliónov a podľa Forbesu má spoločnosť hodnotu asi 60 miliónov dolárov, pričom Lo túto firmu zrejme nevlastní. Ani Forbesu sa nepodarilo zistiť, komu vlastne patrí, ale zrejme ju riadia jeho rodičia, aj keď ju už možno prepísali na syna. Podľa odhadu magazínu je hodnota majetku rodičov nižšia ako 200 miliónov dolárov.

Na dlhý zoznam otázok zaslaných magazínom rodine odpovedali ich právni zástupcovia, ktorí popreli akékoľvek dohady, že ide o nečestných ľudí alebo dokonca klamárov.

Forbes však pripomína, že „prominentných finančných bájkarov“ nie je zďaleka tak málo a nijak sa nebál zaradiť na zoznam aj bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý o sebe rád tvrdí, že je miliardár, ale veľkosť jeho bohatstva sa nikdy nepodarilo potvrdiť. Tají pritom, kto každý je na zozname jeho obchodných partnerov a aké vrúcne sú jeho vzťahy s ruským podnikateľským sektorom.

Príbehy podvodníkov v F1 sa nápadne podobajú

Nebudeme sa „hrabať“ v príbehu a majetku pána menom Calvin Lo. Ak však hovoríte po anglicky a zaujíma vás to, rozhodne vám odporúčame prečítať si reportáž Forbesu, ktorá má priam detektívny nádych.

Magazín v nej vyvrátil aj nami citovanú lož tohto muža, že prostredníctvom investície vo výške sto miliónov do majiteľa tímu F1 Williams sa stal spoluvlastníkom spoločnosti Dorilton Capital.

„Zdroj z tímu Williams nám povedal, že netuší, kto ten Lo vlastne je. Druhý zdroj blízky Doriltonu zas potvrdil, že nikdy nebol investorom vo firme ani vo Williamse,“ uviedol Forbes.

Pre Formulu 1 je veľkým šťastím, že sa k nej tento špekulant nedostal bližšie a nerozšíril široké rady podvodníkov a bájkarov, ktorým už v kráľovskej motoristickej triede naletel nejeden. Stačí si spomenúť na príbehy kontroverzných titulných sponzorov Rich Energy a ROKiT. Bradatý špekulant William Storey údajne sľúbil tímu Haas 36 miliónov dolárov ročne ako jeho sponzor, ale podľa viacerých zdrojov nedosahuje jeho súčasný majetok ani hodnotu 20 miliónov. Je zrejmé, že Haas sa vo svojej naivite a túžbe po zlepšení finančnej situácie upísal darebákovi.

Ochota pobozkať škaredú žabu, len aby ste si zaistili financovanie, bola v minulosti pomerne bežná. V súčasnosti je Formula 1 výnosný a lukratívny biznis, takže podobní snaživci to už nemajú také ľahké. V 80. rokoch by však mali dvere otvorené dokorán a podobných príležitostí sa im naskytlo habadej.

Veľmi známe sú príbehy Joachima Lutha a Jeana-Pierra Van Rossema. Prvý menovaný kúpil v roku 1989 tím Brabham, ale jeho sen o Formule 1 netrval dlho, pretože musel rýchlo baliť kufre a opustiť rodné Švajčiarsko pre obvinenie zo sprenevery 133 miliónov dolárov od 1700 investorov.

Ešte slávnejší je príbeh Van Rossema, ktorý má so Storeym podobný nielen bradatý a vlasatý zovňajšok, ale aj spôsob podnikania, aj keď tento Belgičan to ako profesionálny šmelinár dotiahol oveľa ďalej. Po odpykaní trestu odňatia slobody za spreneveru pritiahol do Formuly 1 ako majiteľ neúspešného tímu Onyx, Bernieho Ecclestona a Maxa Mosleyho označil v médiách za „mafiána a nacistického sympatizanta“ a pôsobil dojmom podnikateľa s bezodnými finančnými rezervami.

Počas svojej kariéry skonštruoval tajný počítač zvaný Moneytron, ktorý dokázal predvídať pohyby na akciovom trhu. Bol taký „dobrý“, že medzi jeho klientov patrila aj belgická kráľovská rodina. Keď sa však z Moneytronu vykľula obyčajná Ponziho schéma, putoval späť do väzenia.

Ešte tragickejší bol však osud tímu Onyx, ktorý následne prevzal Peter Monteverdi. Ten vyhodil technického riaditeľa a sám sa posadil na jeho stoličku. Niet divu, že Stefan Johansson a JJ Lehto mali problém sa s týmto autom vôbec kvalifikovať do pretekov.

Výpočet podobných špekulantov by mohol pokračovať investormi Lotusu Gérardom Lopezom a Ericom Luxom, ktorí tím nakoniec priviedli do krachu. Podobne si pred nimi počínal nigérijský majiteľ Arrowsu Malik Ado-Ibrahim. Zoznam by mohol pokračovať…