fb pixel
logo F1online.sk

Pérez: Ak nie ste psychicky silný, nemôžete byť v Red Bulle

Nehoda Sergia Pereza
© FOM
Petra Polubňáková
Petra Polubňáková26. 7. 2023

Sergio Pérez neprežíva práve najlepšie obdobie svojej kariéry a po boku úradujúceho šampióna sa v Red Bulle výrazne trápi. Mexičan na svoju obhajobu opäť zopakoval, že väčšina jazdcov by mala s Maxom Verstappenom problémy. Okrem toho mu prekáža, že v žiadnom inom tíme F1 nie je na pretekára vyvíjaný taký veľký tlak.

Po víťazstve na mestských okruhoch v Džidde a v Baku mieril Pérez vysoko. Jeho forma však postupne upadala, a to najmä v kvalifikáciách, keď sa päťkrát za sebou nedostal ani do Q3. Naposledy v Budapešti sa zase zaskvel nehodou v prvom tréningu, v nedeľu sa následne aspoň čiastočne rehabilitoval ziskom tretieho miesta.

Verstappen zatiaľ zaznamenal sedem víťazstiev po sebe a na čele priebežného poradia má už 110-bodový náskok práve pred Pérezom. Ten tvrdí, že väčšina pilotov by vedľa holandského šampióna nemala šancu.

„90 % jazdcov by vedľa Verstappena pohorelo,“ povedal Pérez pre španielsky denník Mundo Deportivo. „Ak nie ste psychicky silný, nemôžete byť v Red Bulle. Nemali by ste podceňovať úroveň tlaku, ktorému ste tu vystavený.“

„Ak sa vám nedarí, v Red Bulle majú „na muške“ ďalších päť jazdcov. Je tu aj neustály tlak zo strany novinárov. Za tieto tri roky som to ešte pri žiadnom inom tíme nevidel. Pozrite sa na Ferrari, Aston Martin, Mercedes, hociktorý iný tím. Všetci ich jazdci mali zlé chvíle, ale to je v poriadku. Nie ako v Red Bulle, kde keď máte zlý moment, musíte tím opustiť,“ povedal 33-ročný pretekár.

Pérezove tvrdenia nie sú neopodstatnené. Stačí si spomenúť, ako u červených býkov dopadli Pierre Gasly či Alex Albon alebo najnovšie Nyck de Vries, ktorý bol zo sesterského tímu vyhodený už po desiatich pretekoch.

Rodák z Mexika je presvedčený, že len málokto môže byť Maxovým vyzývateľom. „Nehovorím, že nikto, ale len málo jazdcov na súčasnom štartovom rošte by dokázalo poraziť Verstappena s rovnakým vozidlom. Ľudia, ktorí sedia doma na pohovkách a sledujú preteky, podceňujú to, akí sú jazdci citliví na nastavenia. Sú autá, ktoré vám to uľahčujú, sú momenty v sezóne, keď ste s vozidlom spokojnejší a inokedy sa vám to začne s vymykať z rúk.“

„Som pokojný, pretože robím, čo je v mojich silách. Ale niet pochýb o tom, že jazdci Red Bullu sú posudzovaní veľmi odlišne. Verejná mienka tu bude vždy a je to normálne. Ja sa sústredím na seba,“ dodal Pérez.

Súvisiace články