fb pixel
logo F1online.sk

S novým kvalifikačným formátom očakáva Leclerc prekvapenia

Charles Leclerc
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík20. 7. 2023

Maďarsko by mohlo byť o niečo nepredvídateľnejšie. Na tomto podujatí bude Pirelli skúšať pozmenený formát, ktorý sleduje v prvom rade ekologické ciele. Tímy dostanú tento víkend k dispozícii len jedenásť sád suchých pneumatík, miesto obvyklých trinástich, plus majú pre Q1 predpísané tvrdé pneumatiky, pre Q2 stredne tvrdé a pre Q3 mäkké.

Táto zmena by mohla mnohých nachytať, aj keď pilot Ferrari Charles Leclerc nezabudol podotknúť, že na dominancii Red Bullu sa nič nezmení ani tento víkend. Na druhej strane, pozmenený formát so sebou môže priniesť prekvapenia.

„Myslím si, že vo voľných tréningoch uvidíme množstvo rozdielnych programov zo strany jednotlivých tímov, pretože s týmto formátom sa vám naskytá veľa rôznych možností. Uvidíme, môže to byť príležitosť, ale zlé rozhodnutia môžu poznamenať celý váš víkend. To je však súčasť hry,“ povedal novinárom v Maďarsku Charles Leclerc.

„Myslím si, že Q1 a Q2 budú zložité. Nie sme zvyknutí tlačiť na tvrdé pneumatiky v kvalifikačnom móde, čo bude pre všetkých nové a pár tímov to môže prekvapiť,“ dodal monacký pretekár.

Aj keď sa Charles vyjadril celkom opatrne, pomerne jasne naznačil, že sa mu nový formát príliš nepozdáva. Pirelli ho bude skúšať aj na Veľkej cene Talianska, po ktorej majú kompetentní rozhodnúť, či si ho osvoja na sezónu 2024.

„Prinajmenšom si nemyslím, že takéto riziko patrí do športu. Najlepší by mal vyhrať a hotovo. Možno to bude zo začiatku trochu neznáma, ale čím viac skúseností budeme mať s takýmito formátmi, tým lepšie budeme vedieť, čo očakávať,“ hovorí Leclerc.

„Po kvalifikácii možno budeme vedieť viac, ale s takýmto počtom pneumatík to bude veľmi zložité. Máte dve možnosti, buďto budete jazdiť menej, alebo neznížite počet kôl, ale tým pádom musíte jazdiť na veľmi opotrebovaných pneumatikách,“ dodal.

Súvisiace články