fb pixel
logo F1online.sk

Podľa Hornera nehrozí Formule 1 „ďalších sedem rokov dominancie“ jedného tímu

Christian Horner
© Getty Images/RB Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík13. 7. 2023

Mnohé čísla naznačujú, že takú dominanciu Formula 1 ešte nevidela. Ideálny čas na hodnotenie bude po skončení sezóny, ale zatiaľ máme dobre našliapnuté k najdominantnejšiemu roku jedného tímu a jedného jazdca. Šéf Red Bullu Christian Horner však upokojuje, že neuvidíme niečo podobné ako medzi rokmi 2014 a 2016.

Priazeň fanúšikov Formuly 1 je veľmi vrtkavá, zvlášť keď nepatria k dlhoročným priaznivcom. Je zrejmé, že aj keď nikto nechce „umelo“ meniť pravidlá, nikto nechce ani ďalšiu niekoľkoročnú dominanciu jedného tímu. Podľa bossa Red Bullu to však nehrozí.

„História tohto športu nás učí, že postupne dôjde ku konvergencii. V skutočnosti to môžete vidieť už teraz. Pre konvergenciu je najdôležitejšia stabilita,“ prehlásil Christian Horner.

„Stabilné pravidlá dostanú tímy oveľa bližšie k sebe. Nebude to ďalších sedem rokov dominancie jedného tímu, veď už teraz vidíte, že sa všetci začínajú približovať. Všetky pohonné jednotky sú na tom výkonnostne dosť podobne a vývoj šasi je omnoho rýchlejší než vývoj motorov,“ dodal.

V ostatných mesiacoch sa stalo trendom, že tímy čerpajú nemalú inšpiráciu od Red Bullu. Niektorí si z neho vzali viac, iní menej. McLaren sa svojím vzhľadom priblížil k RB19 najviac a videli sme, čo to prinieslo v Silverstone.

„Pozeral som sa na ich auto na rošte a je to veľmi podobný koncept. Prvýkrát v tomto roku sme videli, že si niekto požičal podobnú filozofiu a podobnú cestu. Je to lichotivé, všakže? Je nevyhnutné, že sa to stane, a prečo by ste to neurobili? Keď máte auto, ktoré funguje ako naše, je celkom logické, že sa ho snažíte napodobniť.“

„Na tejto trati predviedli skvelý výkon, ale bude zaujímavé sledovať ich počínanie na nasledujúcich pretekoch,“ dodal Horner.

Súvisiace články