fb pixel
logo F1online.sk

Hamilton naznačil, že treba kopírovať Red Bull. Podľa Wolffa to nie je také jednoduché

Lewis Hamilton
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík8. 7. 2023

Prinesie skvelé vystúpenie McLarenu v kvalifikácii na Silverstone ďalší zvrat v tohtoročnej vývojovej vojne? Red Bull zažíva veľmi hladkú sezónu 2023, ale za ním sa to poriadne „melie“. S úplne novým dizajnom prišiel v ostatných týždňoch McLaren, ktorý sa možno ako lusknutím prsta dostane do boja o pódium. Pozmenený monopost MCL60 sa dosť podobá na Red Bull a Lewis Hamilton naznačil, že toto je cesta vpred.

Kopírovanie nie je pre top tímy jednoduché. Jednak sa vám nepodarí nikdy prísť so stopercentnou kópiou, ale tiež sa vďaka kopírovaniu nikdy nedostanete pred tím, ktorý kopírujete. Ak napodobníte Red Bull, pri absolútne dokonalom scenári sa môžete posunúť prinajlepšom na ich úroveň, ale ako Mercedes alebo Ferrari sa predsa chcete dostať pred toho najlepšieho.

Aj preto sa monoposty týchto dvoch tímov čiastočne podobajú na Red Bull – nesú viacero spoločných rysov –, ale nie sú ich kópiou. McLaren v Silverstone šokoval motoristickú verejnosť, keď za sebou nechal oba tieto tímy a prinútil k zamysleniu aj sedemnásobného majstra sveta Lewisa Hamiltona.

„Neprekvapilo ma to, chcem tým povedať, že keď sa pozriete na ich auto, tak to dáva zmysel. Urobili mi veľkú radosť. Veľmi dlho sa im nedarilo, takže je skvelé vidieť ich opäť takto vysoko,“ povedal po skončení kvalifikácie domáci miláčik, ktorý sa v parc fermé zastavil pri vylepšenom MCL60 a na chvíľu si ho obzrel.

Prečo mu však pohľad na McLaren dáva taký zmysel? A prečo nie je taký dobrý Mercedes? Veď tento tím vo Formule 1 roky dominoval, ale na začiatku sezóny musel najprv akceptovať porážky od Aston Martinu a v kvalifikácii na Silverstone ich s nemalým rozdielom zdolal ďalší zákazník.

„Keď postavíte vedľa seba McLaren a Red Bull, tak po bokoch vyzerajú veľmi podobne. Funguje to skvelo. Do boja sa nám pripojil ďalší tím, čo chceme v našom športe vidieť,“ povedal Hamilton, ktorý tiež dostal otázku, či je predstavenie McLarenu úderom pre Mercedes.

Nie je to pre nás rana, ale pre nás všetkých budíček,“ odpovedal Lewis. Ostatní nás predbiehajú, musíme toho robiť viac. Samozrejme, pokúsim sa byť optimista a spraviť maximum, ale reálne si nie som istý ako… Uvidíme. Predbehnúť dve Ferrari bolo ťažké, a teraz tu máme aj dva McLareny. Budú to náročné preteky.“

S týmito vyjadreniami novinári následne konfrontovali jeho šéfa Tota Wolffa. Kópia Red Bullu vraj „funguje skvelo“ a Mercedes v kvalifikácii zdolala o pár desatín. Rakúšan odpovedal, že inžinieri sa budú musieť pozrieť, či preskúmali naozaj každý aspekt nového monopostu a či nič neprehliadli, pretože „zlepšenie McLarenu o sekundu na kolo“ nemožno ignorovať.

„Pri vonkajšom pohľade, čo je pre nás jediný dostupný pohľad, získate len polovicu všetkých odpovedí. Áno, z tohto uhla vyzerá McLaren ako Red Bull,“ povedal Wolff. „Na konci dňa však nezáleží, ako auto vyzerá, ale aké je rýchle. Práve na to podľa mňa Lewis poukazuje, že toto sa javí ako dobrý smer, ale to sa ľahšie povie, než urobí.“

„Myslím si, že karosérie monopostov všetkých tímov vyzerali vo veternom tuneli dokonalo, ale to sa nepretavilo do výkonnosti na trati, takže nesmiete nechať kameň na kameni a možno sa na to pozrieť znova, pretože jeden z tímov odrazu zrýchlil o sekundu na kolo,“ dodal Wolff.