fb pixel
logo F1online.sk

Hitech si oficiálne podal prihlášku do F1, získal aj bohatého kazašského investora

Po štarte VC Kanady 2023
© LAT Images/Pirelli F1 Press Area
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík26. 6. 2023

Hitech GP pod vedením Olivera Oakesa to so svojím záujmom o vstup do Formuly 1 myslí vážne. Britský pretekársky tím aktuálne pôsobí v juniorských sériách F2, F3 a F4 a rád by rozšíril svoje aktivity aj na F1. O svojom záujme prehovoril už pred niekoľkými týždňami, ale teraz oficiálne potvrdil, že si podal prihlášku a v roku 2026 chce byť na štartovom rošte.

Oakes bol v posledných rokoch spájaný hlavne s rodinou Mazepinovcov. Ruský miliardár Dmitrij Mazepin bol až do februára 2022 investorom Hitechu a pri dláždení cesty pre svojho syna zaplatil Oakesovi nemalé peniaze. Chvíľu sa dokonca špekulovalo, že sa stane šéfom tímu Haas.

Nečakaný zvrat udalostí vo februári 2022 však ambície britského tímu nijak neoslabil. Naopak, pred niekoľkými týždňami potvrdil Hitech svoj záujem o Formulu 1. Peniaze vraj nie sú problém a Oakes to tento týždeň aj potvrdil, keď oznámil predaj 25-percentného podielu v Hitech Global Holding do rúk kazašského miliardára Vladimira Kima.

Tento 62-ročný podnikateľ kontroluje podľa magazínu Forbes impérium v hodnote päť miliárd dolárov. Najbohatší Kazach s kórejskými koreňmi nahonobil svoje bohatstvo podnikaním v ťažobnom, bankovom a leteckom sektore, pričom jeho skupiny Kazakhmys a KAZ Minerals Group sa vďaka svojej práci v oblasti ťažby a spracovania medenej rudy zaradili medzi desať najväčších producentov medi na svete.

Aj keď Kim so svojimi peniazmi sponzoroval niekoľkých špičkových športovcov, dohoda s Hitechom je jeho prvou akvizíciou vo svete automobilových pretekov.

„Motoršport je dlhodobo predmetom môjho osobného záujmu. Som veľmi rád, že môžem nadviazať spoluprácu s organizáciou, ktorá dosiahla úspechy v mnohých kategóriách a má veľké ambície smerom do budúcnosti,“ povedal na margo svojej poslednej akvizície Vladimir Kim.

„Vo svete športu sa angažujeme dlhodobo, ale toto je naša prvá globálna investícia do automobilových pretekov. Priťahuje ma ich dynamika, rastúci globálny záujem, marketingové príležitosti a rozrastajúca sa fanúšikovská základňa, ktoré sú v súlade s mojimi osobnými a obchodnými ambíciami,“ dodal Kim.

Dôvod na spokojnosť má aj generálny riaditeľ Hitechu Oliver Oakes: „S potešením môžem privítať Vladimíra Kima v skupine Hitech. Počas našich rozhovorov sme zistili, že máme mnoho spoločného a jeho podpora pri dosahovaní našich cieľov a napĺňaní našich dlhodobých ambícií má pre nás nevyčísliteľnú hodnotu.“

Hitech zároveň potvrdil, že si oficiálne podal prihlášku u FIA a má záujem postaviť sa na štartový rošt so svojím tímom v sezóne 2026. Nie je však sám a spolu s ním má záujem aj tím Michaela Andrettiho či projekt Formula Equal pod vedením bývalého šéfa tímu BAR Craiga Pollocka. Odhadnúť šance týchto subjektov nie je jednoduché, ale faktom zostáva, že desiatka súčasných tímov ich nebude medzi sebou vítať „chlebom a soľou“, pokým nepoložia na stôl poriadny balík peňazí.