Valtteri Bottas | Magazín F1 - F1online.sk

Valtteri Bottas

Portrét pilota Valtteri Bottas
Číslo 77
TímAlfa Romeo
Štátna príslušnosťFínska
Víťazstvá10
Pódiá67
Pole Positions20
Body1787
Narodený28. 08. 1989, Nastola

Profil

Fínsky milovník kávy a ovsených vločiek, no v monoposte chladný, ale rozvážny stroj na body. Držiteľ rekordu v počte získaných bodov v kariére bez majstrovského titulu.

Je naučený jazdiť na zamrznutých a zasnežených fínskych okrskách, a tak občas vymení F1 za rely. Podľa jeho slov, "ak viete jazdiť na zamrznutom povrchu, viete jazdiť všade." S chladom sebe vlastným to dokazoval vo Williamse od roku 2013 a v monoposte strieborných šípov od sezóny 2017.

V Mercedese popri Hamiltonovi pôsobil na prvý pohľad ako spoľahlivá tímová dvojka, ale keď bolo treba, dokázal zabrať a zabojovať o víťazstvá. Jeho majstrovský sen sa však rozplynul, od roku 2022 preteká v Alfe Romeo.

Zdá sa však, že fínsky pretekár to vôbec neľutuje, práve naopak. Pôsobí znovuzrodeným a veľmi uvoľneným dojmom, ba dokonca sa stal akýmsi tútorom svojho tímového kolegu.

Alfe Romeo poskytuje dôležité skúsenosti, ktoré budú mať cenu zlata najmä po štarte spolupráce s Audi. Nepredbiehajme však, teraz chce Bottas pomôcť tímu k zopakovaniu minuloročného úspechu: Udržať stajňu na šiestom mieste konštruktérskeho šampionátu.

Najnovšie články

Najnovšie v galérii