fb pixel
logo F1online.sk

Na čom stroskotali rokovania Alonsa s Red Bullom? Na dĺžke kontraktu, vysvetlil Horner

Fernando Alonso
© Martin Trenkler
Tomáš Masár
Tomáš Masár9. 6. 2023

Nechýbalo veľa a kariéra Fernanda Alonsa sa mohla vyvíjať úplne inak. Španiel je však majster zlých rozhodnutí, čo žiaľ už neraz potvrdil. V rokoch 2008 a 2009 mohol hájiť farby Red Bullu, ktorý ako vieme, následne niekoľko rokov dominoval štartovému poľu. Majster sveta z rokov 2005 a 2006 však na ponuku tímu z Milton Keynes napokon nepristúpil. Prečo? Rokovania vraj stroskotali na dĺžke kontraktu. Zatiaľ čo Alonso sa hodlal zaviazať len na rok, rakúsky celok si chcel služby rodáka z Ovieda zaistiť minimálne na dva.

Po (prvom) pôsobení v McLarene mohol Fernando Alonso zamieriť do Red Bullu. S vedením rakúskej stajne sa však nezhodol na detailoch kontraktu a napokon uprednostnil Renault.

Je vysoko pravdepodobné, že pokiaľ by na vtedajšie podmienky „červených býkov“ pristúpil, mal by dnes na konte viac, než len dva tituly.

„Boli sme veľmi blízko [k jeho podpísaniu],“ priznal šéf Red Bullu Christian Horner pre Motorsport Magazin.

„Koncom roka 2008 som navštívil jeho zastupiteľskú agentúru, aby som ho podpísal na sezóny 2009 a 2010. Ponúkli sme mu dvojročnú zmluvu.“

Následne sa však Brit poopravil. „Prepáčte, bolo to na roky 2008 a 2009. Chcel sa upísať len na jednu sezónu, no Red Bull a pán Mateschitz trval na tom, že buď podpíše na dva roky, alebo zo spolupráce nič nebude. On však na to nepristúpil,“ vysvetlil Horner.

„Nazdávali sme sa teda, že v roku 2009 zamieri do Ferrari. Zvláštne, že bol do toho celého zapojený aj Flavio Briatore, ktorý sa ho avšak snažil získať do Renaultu, ktorý v tom čase sám viedol. Napokon dve sezóny strávil v Renaulte.“

„V polovici roka 2009 ma však oslovili s tým, že by sa mohol k tímu pripojiť od budúcej sezóny, nakoľko bolo zrejmé, že s tým autom nasledujúce majstrovstvá vyhráme.“

„Potom sme o mnoho rokov neskôr viedli rozhovor na zadných sedadlách Alfy Romeo cestou na letisko v Spa, ak si správne pamätám, tak to bolo v roku 2011 alebo 2012. Platí však to, čo som povedal. Najserióznejšie vyjednávanie bolo to prvé a on túto príležitosť nevyužil,“ uzavrel Horner.

Súvisiace články