Nygaard: Hamilton chce, aby aj ostatní pokľakli, no sám ich od toho odrádza | Magazín F1 - F1online.sk

Nygaard: Hamilton chce, aby aj ostatní pokľakli, no sám ich od toho odrádza

Lewis Hamilton
zdroj: Mercedes

Aj na Veľkej cene Španielska dostali jazdci príležitosť prejaviť svoju podporu boju proti rasizmu. Opäť pokľaklo trinásť pilotov na čele s Lewisom Hamiltonom, a sedmica za nimi zostala stáť. Podľa dánskeho novinára Petra Nygaarda za to sčasti môže aj samotný Hamilton tým, že jazdcov rozdeľuje.

Organizátorom sa pred Veľkou cenou Veľkej Británie nedarilo poriadne zorganizovať predpretekovú ceremóniu k spokojnosti všetkých. Lewis Hamilton otvorene vyzval vedenie F1, aby si dalo viac záležať na predpretekovom programe, na ktorom pokľaknutie chýbalo, resp. naň nebol vyhradený dostatok času.

Napokon sa podarilo všetko zapracovať do programu a v Silverstone a Barcelone sme mohli vidieť všetkých jazdcov oblečených v tričkách s nápisom “koniec rasizmu” na cieľovej rovinke. Niektorí stáli, iní pokľakli. Tí, čo sa rozhodli stáť, sa stali terčom kritiky. Napríklad Charles Leclerc musel na sociálnych sieťach čítať výčitky adresované jemu o tom, že je rasista.

“Oni sú presne rovnako proti rasizmu ako tí, ktorí pokľakli,” vyslovil sa Peter Nygaard, dánsky formulový korešpondent pre noviny BT a tiež člen Klubu 500, teda klubu novinárov, ktorí sa zúčastnili aspoň 500 veľkých cien. “Uviedli, že majú svoje dôvody na to, prečo svoj názor prezentujú trochu inak. Kvôli tomu pôsobí táto protirasistická demonštrácia trochu chaoticky, akoby medzi jazdcami chýbala solidarita.”

Jazdci chcú podporiť boj proti rasizmu. Hamiltonovi preto nie je jasné, prečo nechcú pokľaknúť, a na túto tému sa s viacerými z nich aj súkromne bavil — chcel im vysvetliť dôležitosť a význam tohto gesta. Zatiaľ bez požadovanej odozvy. Podľa Nygaarda ale za zdržanlivosť ostatných môže aj sám šesťnásobný majster sveta, ktorý možno zachádza priďaleko.

“Nikto nemôže spochybňovať dôležitosť Hamiltonovho boja proti rasizmu, ale dá sa polemizovať nad tým, či to robí správne,” pokračuje Nygaard. “Hamilton kritizoval jazdcov, ktorí nepokľakli, ale solidarita funguje obojsmerne. Prečo sa, napríklad, Hamilton rozhodol nosiť tričko Black Lives Matter?”

Všetci ostatní pritom mali oblečené tričká vyzývajúce ku koncu rasizmu. “On vie, že presne to spojenie s Black Lives Matter je dôvod, prečo aspoň niektorí z jazdcov — napríklad Kevin Magnussen — nepokľakli.”

Nuž a ako jeden z dôvodov to uvádza aj Charles Leclerc, ktorý podľa svojich slov nechce žiadnym spôsobom podporovať agresivitu a násilie, ktorým sa protesty v USA spájané s hnutím BLM tak neslávne zviditeľnili.

Hamilton chce byť na čele boja proti rasizmu, no to môže byť niekedy kontraproduktívne. “Vyzerá to tak, akoby ich Hamilton zahnal do kúta — akoby oni teraz robili niečo len preto, že on otvoril túto dôležitú diskusiu. Ale ak by kontaktoval kolegov pred svojím vyhlásením, namiesto toho, aby ich kritizoval, podporili by ho. Namiesto toho sa rozhodol upriamiť pozornosť na jeho kolegov z radov jazdcov, pritom oni sú rovnako proti rasizmu ako on.”

“Lewis Hamilton je úžasný pretekár a je na ceste prekonať všetky rekordy tohto športu. Pre Formulu 1 ide o ideálu postavu v boji proti rasizmu,” dodáva. “Ale nie tak celkom pochopil, o čom je koncept solidarity.”

Možno vás zaujme

Komentáre