logo F1online.sk

Hamilton: Ľudia by nemali mať v bankách miliardy, kým iní hladujú

Lewis Hamilton
© Twitter/Mercedes
Tomáš Masár
Tomáš Masár27. 1. 2023

Podľa sedemnásobného majstra sveta toho ľudstvo nerobí v boji s chudobou dosť. Bol by rád, ak by sa najväčší „mecenáši“ sveta o svoje bohatstvo podelili s tými, ktorí toho majú najmenej. Brit navrhuje, aby sa zaviedol akýsi zákon, na základe ktorého by každý jedinec mohol disponovať len určitým množstvom peňazí. Uvedomuje si však, že by to bolo len ťažko realizovateľné a skôr sa jedná o utópiu než o niečo, čo sa dá reálne uskutočniť.

Hamiltonovi, ktorého majetok sa odhaduje na 300 miliónov libier, prekáža, že je na svete  kvantum milionárov, zatiaľ čo obrovské množstvo ľudí nemá dať čo do úst. Riešiť by to chcel prijatím celosvetového zákona, na základe ktorého by tí najbohatší prišli o značný balík peňazí v prospech tých najchudobnejších.

„Jednou z vecí, s ktorými bojujem každý deň, je to, prečo už po tisícky rokov existuje taký nepomer medzi bohatými a chudobnými,“ uviedol Lewis Hamilton v podcaste Jaya Shettyho. „Keď jazdíte po LA, stále môžete na uliciach vidieť žiť veľké množstvo ľudí.“

„Nemali by ste byť schopní mať miliardy. Mal by existovať limit, koľko peňazí môžete mať. Peňazí je dosť, každý by ich mohol mať dostatok. Treba nejakým spôsobom vytvoriť zákon, ktorý vytvorí väčšiu rovnosť a rovnaký prístup pre všetkých. Neviem však, ako by sa ten zákon implementoval.“

„Stretol som deti, ktoré hladujú. Vtedy si uvedomíš, aké máme, mnohí z nás, šťastie. Je veľmi dôležité si to každý deň uvedomovať a využívať to.“

Hoci, ako už bolo uvedené, disponuje Hamilton nemalým majetkom, mnohým môže ísť príkladom. Nedávno totiž založil charitatívnu nadáciu “Mission 44”, ktorej hlavným zámerom je pomôcť vzdelávať mladých ľudí a bojovať proti nerovnosti. Nevzdelanosť je podľa neho však iba jednou z veľkého počtu príčin, pre ktoré panuje v mnohých častiach sveta taká chudoba.

„Vo svete existuje množstvo problémov, ktoré majú veľký počet príčin. Je len na vás, na ktorú oblasť sa sústredíte, v ktorej oblasti sa rozhodnete pomôcť.“

„Trvalo mi dlho, kým som zistil, v ktorej oblasti sa chcem organizovať ja. Nesmierne ma nadchla oblasť vzdelania, pretože som bol v niektorých skutočne najchudobnejších miestach Indie, ako je Manilla, kde som videl malé deti, ktoré sú ako my, no žobrú o jedlo a nemajú rovnaké príležitosti. To bol moment, ktorý mi zlomil srdce a vďaka ktorému som si uvedomil, akí sme privilegovaní a aké máme šťastie.“

„Chcem pracovať s ľuďmi, ktorí sa snažia vytvárať viac [príležitostí pre iných ľudí, pozn. red.]. Existuje viac ako sto miliónov detí, ktoré nemajú prístup k vzdelaniu. Povedal som si: ´Ako sa do toho môžem zapojiť?´ Treba sa spojiť s ľuďmi, ktorí sa v tejto oblasti pohybujú a venujú sa jej,“ dodal Hamilton.