Dostane Verstappen desaťročný kontrakt? Red Bull hovorí o predĺžení | Magazín F1 - F1online.sk

Dostane Verstappen desaťročný kontrakt? Red Bull hovorí o predĺžení

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Ešte na začiatku tohto kalendárneho roka sme tuho uvažovali nad tým, či by Max Verstappen mohol využiť výstupnú klauzulu vo svojom kontrakte, aby sa pokúsil o presun do Mercedesu, a dnes už hovoríme o možnom predĺžení jeho zmluvy. A to nie o hocijakom, červení býci skloňujú dokonca desaťročný kontrakt!

V priebehu necelého roka sa toho môže vo Formule 1 zmeniť nesmierne veľa. Vo februári 2021 tlač zaplavili články o tom, že vo Verstappenovej zmluve má byť “výkonnostná klauzula”, ktorá Holanďanovi dáva možnosť opustiť tím, ak nebude mať dostatočne rýchle auto a nebude môcť bojovať o titul.

Vo vysielačke Maxa Verstappena sa však po posledných pretekoch ozvalo: “Chlapci, mohli by sme v tomto pokračovať najbližších desať-pätnásť rokov?” spýtal sa dojatým hlasom plným víťaznej eufórie. A dnes je na spadnutie predĺženie zmluvy, ktorú zatiaľ podpísal do konca sezóny 2023.

Športový poradca Red Bullu to prezradil v rozhovore pre Formel1.de. Ešte predtým, ako Max Verstappen navštívi Marka v jeho kancelárii v Grazi, zamieri k šéfom Red Bullu do Salzburgu. “Potom uvidíme,” usmieva sa Marko, “a budeme diskutovať o predĺžení zmluvy a možno to aj celé vybavíme.”

Lewis Hamilton má tiež zmluvu do roku 2023 a ak by Verstappen chcel, určite by sa o túto sedačku mohol uchádzať. A ktovie, možno aj skôr. Toto Wolff vo štvrtok nevyzeral byť vôbec presvedčený, že Hamilton bude vo Formule 1 pokračovať. Ak by odišiel, Mercedes bude musieť rýchlo hľadať náhradu.

Helmut Marko sa ničoho neobáva. “Žiadne také nebezpečenstvo nehrozí. V Silverstone toho zničili príliš veľa,” poznamenal. V tejto súvislosti si pripomeňme slová Josa Verstappena, podľa ktorého na začiatku roka mali s Mercedesom nadštandardné vzťahy, avšak od Silverstonu Wolff začal ukazovať úplne inú tvár.

A Red Bull chce mať Verstappena vo svojom kokpite. Veď je “najrýchlejší, najkonzistentnejší a najagresívnejší pilot, akého sme kedy mali”. To sú opäť slová Helmuta Marka, ktorý vidí podobnosti so slávnym Ayrtonom Sennom. “Títo dvaja jazdci sú porovnateľní z pohľadu mentality, osobnosti aj agresivity. Máme šťastie, že máme v tíme niekoho takého.”

Na galavečeri FIA sa Max Verstappen vyjadril aj k tejto téme. Uviedol, že Red Bull sa stal akousi jeho druhou rodinou. “Mám z toho taký pocit. Asi ste počuli moju vysielačku v dojazdovom kole, keď som sa pýtal, či by sme v tom vedeli pokračovať ďalších 10-15 rokov.”

“Som tu veľmi šťastný, môžem byť sám sebou a to je naozaj dôležité. Nie je to len čisto o F1; vieme sa zabávať, zasmiať sa. Aj to je dôležité, pretože nejde tu len o výkony. Potrebujete si aj užiť to, čo robíte,” ozrejmil novopečený majster sveta.

Čo hovorí na predĺženie zmluvy Christian Horner? Vo štvrtok na tlačovke najskôr zažartoval, že v saku má predsa všetky potrebné papiere a spomínanú pätnásťročnú zmluvu podpíšu hneď po odovzdávaní cien.

Potom však pokračoval už vážnejšie: “Vzťahy nie sú o kontraktoch, ale sú presne o vzťahoch. Max prišiel do nášho tímu ako chlapec a vyrástol v mladého muža, vyrástol spolu s tímom. Dôverujeme si navzájom, a to je hodné viac ako nejaký kus papiera. Teším sa na to, že s Maxom budeme pretekať ešte mnoho rokov a verím, že tie najlepšie nás ešte len čakajú.”