logo F1online.sk

Podľa Steinera sa strata malých na veľkých zmenší možno päťnásobne

Günther Steiner
© Haas Media
Ladislav Király
Ladislav Király16. 6. 2020

Šéf tímu Haas Günther Steiner dúfa, že nové kroky týkajúce sa šetrenia nákladov tímom Formuly 1 výrazne pomôžu. Podľa neho si akoby niektorí ľudia ani neuvedomovali, ako veľmi „na hrane“ viacerí žili a kedykoľvek mohli padnúť do priepasti.

„Sadli sme si a dohodli sme sa na rozpočtovom strope, ktorý je navyše nižší, ako mal byť. Je to dobrá iniciatíva,“ povedal Steiner pre Motorsport.com. „Okrem toho sme sa veľmi rýchlo dohodli aj na tom, že tohtoročné auto budeme používať aj v budúcom roku a pravidlá pre rok 2022 budú navyše také, že autá by mali byť lacnejšie.“

Napoly Rakúšan a napoly Talian sa aj tak trochu bojí toho, čo príde potom. Čo ak sa celý svet ekonomicky rýchlo zotaví a každý odrazu zabudne na to, prečo vlastne prišiel rozpočtový strop? „Ale nemyslím si, že sa tak stane…“

„V konečnom dôsledku mi však aktuálna situácia ukazuje, že ako podnikateľské jednotky sme až príliš na hrane. Stačí akákoľvek maličkosť a už z tej hrany padáme. To nie je dobré. Povedal by som, že v palivovej nádrži nemáme žiadnu rezervu. A nehovorím len o peniazoch, ale o všetkom. Akoby nikto nemyslel na to, že na ceste môže byť nerovnosť. Majú pocit, že od začiatku do konca je to bezproblémové plachtenie.“

Steiner vzápätí zdôraznil, že od roku 2022 určite nemáme očakávať vyrovnanosť jednotlivých tímov. K tomu len tak ľahko nepríde. „Podľa mňa to potrvá pár rokov, pretože výhoda, ktorú veľké tímy so svojimi zdrojmi majú, je dosť veľká. A okrem toho majú vedomosti, ktoré nadobudli počas posledných dvadsiatich rokov. Podľa mňa teda naďalej budú mať výhodu.“

Dobrá správa je však tá, že keď niekto postaví dobré auto, môže niečo dokázať. „Možno nebude vyhrávať preteky, ale bude mať šancu na pódium,“ skonštatoval Günther Steiner. „A reálnu šancu. Nie len takú, že potrebuje obrovské šťastie a byť v správny čas na správnom mieste.“

Ak sa pozrieme na rozdiel medzi malým a veľkým tímom, tak podľa Steinera je to aktuálne 100 až 150 miliónov dolárov ročne, no v budúcnosti to bude už len 20 až 30 miliónov. „Nie je to dobrý krok? Podľa mňa je. Situáciu sme síce zatiaľ úplne nevyrovnali, ale je to dobrý krok. Rozdiel sa zmenší možno päťnásobne, čo je podľa mňa veľký úspech,“ dodal Steiner.