logo F1online.skF1online.sk

Auto Racing Bulls sa bude aj v roku 2026 čo najviac podobať na Red Bull

Isack Hadjar
© Getty Images/RB Content Pool
Milan Kubala
Milan Kubaladnes 11:20

Zmena technických pravidiel nebude mať veľký dopad na rôzne spolupráce medzi tímami v padoku. O najužšie prepojených tímoch Red Bulle a Racing Bulls a ich autách budeme môcť opäť povedať, že sú bratrancami. Juniorská stajňa červených býkov avizuje, že v novej sezóne plánuje nasadiť auto, ktoré sa bude čo najviac podobať na monopost materskej stajne.

V posledných rokoch sa Red Bull rozhodol intenzívnejšie prepojiť svoje tímy. Béčkový Racing Bulls nemá povolený vývoj v tých oblastiach, ktoré môže “zatiahnuť” továreň v Milton Keynes. Vďaka tomu značka ušetrí peniaze a vývojové zdroje, ale má to aj športové výhody; čím je Racing Bulls silnejší, tým väčší je potenciál, že bude brať body súperom Red Bullu. Červení býci navyše majú k dispozícii dva ďalšie kokpity, do ktorých môžu umiestniť svojich juniorov, čím sa nemôže pochváliť nikto v padoku.

Podľa šéfa Racing Bulls Alana Permana bude táto spolupráca pokračovať. “Delíme sa o všetky komponenty, ktoré nám povoľujú pravidlá. Rovnaké to bude aj v budúcom roku. Nasadíme rovnaké predné a zadné zavesenie, samozrejme, využijeme aj prevodovku, ktorá je postavená pre monopost Red Bullu na rok 2026,” vymenoval kľúčové komponenty. “Pre nás je to výsada, takto vyzerajú benefity nášho partnerstva.”

FIA však predsa len nechcela dovoliť, aby mal niektorý tím na rošte veľmi silného spojenca, ktorý bude čerpať takpovediac len z jeho know-how. Na konci minulého roka sa preto spomínala jej snaha zaviesť od roku 2026 nové pravidlo a priškrtiť úspešným zákazníkom krk.

Ak by sa stajňa umiestnila v TOP5 konštruktérskeho šampionátu, do troch rokov by si mala všetko vyrábať sama vrátane “zákazníckych” komponentov, — tj. vrátane zavesenia, prevodovky, ale napríklad aj elektrických rozvodov, výfukových systémov, vybraných komponentov palivového systému, posilňovača riadenia alebo upevnenia pohonnej jednotky s prevodovkou a monokokom.

Po tejto téme sa však zľahla zem; menšie stajne návrh kritizovali s tým, že by zničil drobné celky v F1, ktoré by ani nemali motiváciu dostať sa na spomínané piate miesto. Práve naopak, menšie tímy volajú po rozšírení okruhu komponentov, ktoré môžu odoberať od svojich dodávateľov.

V Racing Bulls sú však presvedčení, že aj napriek podobnosti s monopostom Red Bullu ich už fanúšikovia vnímajú ako samostatný tím. “Ľudia nás vnímajú ako samostatnú jednotku, čo sa podarilo vďaka množstvu tvrdej práce,” pokračoval Permane. “Pravidlá sú však jasné a veľmi prísne v tom, čo je povolené. My sme sa vždy držali smerníc, no je fajn na trati ukazovať, že naše auto má našu vlastnú identitu.”

Túto identitu si chce Racing Bulls ponechať aj v roku 2026. “Už máme stanovené naše ďalšie ciele. Chceme byť stále konkurencieschopnejší a zachovať si našu DNA, ktorou sme teraz známi. Pred nami je výzva v podobe zmeny pravidiel. Naše poznatky z roku 2025 sa pokúsime využiť aj na projekte pre rok 2026. Tým narážam na spôsob, ako generujeme prítlak, ako auto reaguje na zmeny svetlej výšky a ďalšie citlivé veci, ktoré sú veľmi dôležité pre aerodynamiku.”

Juniorka červených býkov tak chce postaviť rovnako “priateľský” monopost, ako to robila doteraz. “Vieme, že časť našej výkonnosti úzko súvisí s ľahkosťou riadenia a nastavovania, takže dúfame, že si tieto kvality ponecháme aj do ďalšej sezóny.”

Súvisiace články

Diskusia