Abiteboul končí! Nedostane ani vedúcu rolu v automobilke Alpine | Magazín F1 - F1online.sk

Abiteboul končí! Nedostane ani vedúcu rolu v automobilke Alpine

fotka k článku undefined
zdroj: Renault Sport

Po mnohých a mnohých mesiacoch špekulácií a kritiky to napokon prišlo. Cyril Abiteboul po piatich rokoch končí ako šéf tímu Alpine (donedávna Renault) a nebude pokračovať ani ako šéf automobilky tak, ako naznačovali posledné špekulácie. A oficiálne stanovisko nehovorí nič ani o príchode Davide Brivia, ktorý mal tím posilniť. Abiteboulove povinnosti naopak prevezme Laurent Rossi.

Podľa nedávnych špekulácií mal Abiteboul tím opustiť a viesť automobilku Alpine. Nahradiť ho mal doterajší výkonný riaditeľ Marcin Budkowski, ktorého miesto mal zaujať Davide Brivio, donedávna šéf Suzuki v MotoGP. Všetko je však inak a Alpine dnes oficiálne potvrdil Abiteboulov odchod. Nahradí ho Laurent Rossi, doterajší riaditeľ pre stratégiu a rozvoj automobilky Renault. Rossi podľa oficiálneho stanoviska prevezme moc nad „Alpine Automobiles, šport, F1 a súťažné aktivity“.

Zatiaľ nie je jasné, ako bude vyzerať mocenské rozloženie v tíme Alpine a nevyplýva to ani z oficiálneho stanoviska. Aké úlohy dostanú Budkowski a ďalší zatiaľ nevieme. V každom prípade Abiteboulov odchod nasleduje po nedávnej rezignácii Jeroma Stolla, ktorý bol šéfom pre oblasť športových aktivít automobilky. To teda znamená, že s novým menom bude mať tím Alpine aj nové vedenie. Pat Fry ako technický riaditeľ a Rémi Taffin ako šéf pre motory zdá sa zostávajú na svojich miestach.

„Ďakujem skupine Renault za to, že mi toľko rokov dôverovala, najmä pri návrate a rekonštrukcii tímu v roku 2016. Vo Francúzsku a Anglicku sme položili solídne základy pretekárskeho tímu, smerom k ekonomicky udržateľnejšiemu modelu a naposledy sme obnovili projekt Alpine. Rád by som poďakoval Lucovi de Meovi, že ma zahrnul do výstavby Alpine a novému vedeniu prajem veľa úspechov,“ povedal v oficiálnom stanovisku Cyril Abiteboul.

„Chcel by som Cyrilovi srdečne poďakovať za jeho neúnavné úsilie, ktoré doviedlo Renault F1 Team z predposledného miesta v roku 2016 až na pódiá v tej minulej. Jeho skvelá práca vo Formule 1 už od roku 2007 nám umožňuje pozerať do budúcna. Máme silný tím a s novou identitou Alpine F1 Team chceme aj v tomto roku bojovať o pódiá,“ povedal šéf koncernu Renault Luca de Meo.