Johnson chce pri Hamiltonovi predísť kontroverzii, mal ho zaradiť do špeciálnej kategórie | Magazín F1 - F1online.sk

Johnson chce pri Hamiltonovi predísť kontroverzii, mal ho zaradiť do špeciálnej kategórie

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes

Lewis Hamilton počas tohto roka vyvolal celý rad kontroverzií a všetko smerovalo k tomu, aby jednou takou odštartoval aj rok 2021. Po výčitkách komisie, ktorá rozhoduje o tom, či navrhnutí kandidáti na Rad britského impéria budú skutočne vyznamenaní, mal však zasiahnuť Boris Johnson a Lewisa Hamiltona preradiť do inej kategórie.

Zisk siedmeho titulu majstra sveta a vyšplhanie sa na čelo historických tabuliek Lewisa Hamiltona predurčuje k tomu, aby bol za svoje úspechy povýšený do rytierskeho stavu. Najnižšiu piatu triedu Radu britského impéria (MBE) získal už po zisku svojho prvého titulu, no na to, aby si pred meno mohol písať titul sir, čoho podmienkou je udelenie radu aspoň druhej triedy (KBE), ešte stále čaká.

Rad sa udeľuje len pri dvoch príležitostiach v roku: na Nový rok a v júni pri príležitosti narodenín kráľovnej Alžbety. Ešte predtým vždy musí komisia posúdiť, či navrhnutí kandidáti spĺňajú všetky podmienky, pričom v tomto procese mal pri Lewisovi Hamiltonovi nastať problém.

Podľa Daily Mail totižto komisia vyslovila námietku voči tomu, aby bol na jej zoznam zaradený aj Lewis Hamilton. Dôvodom je, že Hamilton žije v Monaku, kde aj platí dane. Britská Daňová a colná správa preto nevie adekvátne skontrolovať jeho dane, čo je jednou z podmienok na zisk Radu britského impéria.

Nepresvedčili ju ani dva listy bývalého ministra a podpredsedu parlamentného výboru pre Formulu 1 Petera Haina, v ktorých dokazoval, že Lewis Hamilton patrí medzi 5000 ľudí, ktorí vo Veľkej Británii platia najvyššie dane.

V celej veci sa mal preto angažovať britský premiér Boris Johnson, ktorý Hamiltona preradil do špeciálnej kategórie. V nej sú ľudia zo zahraničia a tiež ocenení za diplomatické zásluhy, čo odstraňuje problém s daňami, keďže môže ísť o rezidentov iných krajín.

V histórii udeľovania radu sa ešte nikdy nestalo, aby sa v tejto kategórii objavil športovec. Ba čo viac, za posledné roky sa v nej ocitla len hŕstka; ocenených môžeme rátať na jednotky, pričom za ten istý čas rad KBE v rámci štandardnej kategórie získali desiatky až stovky ľudí.

Lewis Hamilton je často terčom britských médií práve za to, že svoje dane neplatí primárne vo Veľkej Británii, ale v Monaku. V roku 2017 na margo toho povedal: “Ľudia si neuvedomujú, že tu platím dane, ale nezarábam tu všetky moje peniaze.”

“Pretekám v devätnástich krajinách, zarábam na dvadsiatich rôznych miestach a na niekoľkých aj platím dane. A aj tu toho zaplatím veľa. Prispievam tejto krajine, a to nie je všetko — pomáham udržať pracovné miesta viac ako tisícky ľudí,” podotkol.