Sainzovi nikto nevysvetlil, akú má logiku, že Alonso výnimku dostal a on nie | Magazín F1 - F1online.sk

Sainzovi nikto nevysvetlil, akú má logiku, že Alonso výnimku dostal a on nie

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/McLaren

FIA vydala ďalšie rozhodnutie, ktoré sa transparentným veľmi nazvať nedá. Kým 39-ročný Fernando Alonso sa bude môcť zúčastniť testov juniorov a spolu s ním aj Sébastien Buemi a Robert Kubica, Carlos Sainz, ktorý práve prestupuje z McLarenu do Ferrari, sa na ne môže akurát tak pozerať. Španiel tomuto rozhodnutiu nerozumie.

Medzinárodná automobilová federácia zmenila pravidlá ohľadom testov nováčikov po žiadosti Renaultu. Po novom sa tak budúcotýždňových jázd môžu zúčastniť aj tí piloti, ktorí v roku 2020 neodjazdili viac ako dve veľké ceny.

Tímy to brali ako jasný signál, že FIA zvolila benevolentnejší prístup a formulku, že na testy môžu ísť aj piloti, ak dostanú špeciálne povolenie, považovali za akési pootvorené dvere, do ktorých už stačilo len vložiť ruku a úplne ich otvoriť.

V utorok večer však Sainzovi pricvikol prsty Michael Masi. Tímom poslal rozhodnutie, že už žiadne ďalšie uvoľňovanie pravidiel ohľadom testov sa nebude konať. A tak Sainz zostal s boľavou rukou a bez riadneho vysvetlenia.

“Nebolo mi podané žiadne vysvetlenie, nebola mi vysvetlená ich logika,” povedal vo štvrtok Carlos Sainz. “V prvom rade si myslím, že kvôli tomu, že to ani veľa logiky nemá. Myslím si, že nie veľa ľudí rozumie tomu, čo sa tu naozaj deje.”

“Samozrejme, že som sklamaný, že nebudem môcť ísť na tie testy, ale budem to musieť akceptovať a obrátiť stranu. Postarám sa o to, aby som bol na budúcu sezónu čo najlepšie pripravený. Ale keďže budeme mať len poldruha dňa testov pre každého jazdca, logické by bolo trochu pootvoriť tie dvierka a niektorým alebo všetkým pilotom povoliť zúčastniť sa testov v Abú Zabí,” pokračuje Španiel.

Španiel vie, ako by si mohli zajazdiť juniori a aj stáli jazdci tímov. “Hlavne, keď viem, že v Abú Zabí bude mať každý tím dve autá, tak jedno z nich by sme mohli nechať pilotom, aby si ho skúsili, keďže o rok budeme mať rovnaké šasi. Videli by sme, či všetko viac-menej funguje, vyskúšali by sme si veci od bezpečnostných testov až po nastavenia auta.”

“To sú veci, ktoré by sme vďaka testom v Abú Zabí vedeli vyriešiť a trochu sa pripraviť na ďalší rok. Žiaľ, to sa nestane. Som sklamaný, ale už s tým neviem nič spraviť,” dodal.

Rovnako ako Sainz i Sebastian Vettel prestupuje. Tiež by privítal, keby si mohol sadnúť do Racing Pointu a už takto v predstihu si vyskúšať, ako sa jazdí v monoposte, ktorý bol postavený podľa predlohy Mercedesu. Rozhodnutie FIA považuje za neférové.

“Nie je to na mne, aby som rozhodol, ale myslím si, že ak tam pustíte Fernanda, tak by ste mali prakticky všetkých. Myslím si, že vedenie malo prijať férové rozhodnutie, čo sa podľa mňa nestalo. Carlos a niekoľko ďalších jazdcov vrátane mňa by chcelo mať túto príležitosť testovať. Zatiaľ som sa nepozeral na presné vysvetlenie, ale je to vlastne aj zbytočné, pretože na ne nemôžeme ísť,” uviedol Vettel.