Cunoda dostal za „retardov“ pokutu 40-tisíc, Verstappen za „stupídnych idiotov“ nič
Kritika na adresu Medzinárodnej automobilovej federácie a jej zástupcov sa stala v tomto roku bežným úkazom v priebehu pretekárskych víkendov. V nejednom prípade bola zaslúžená, inokedy veľmi prísna. Špeciálnu pozornosť dostala v politike FIA oblasť vulgarizmov, urážok a nadávok, v ktorej federácia aplikovala veľmi nekonzistentný meter.
Snaha zakročiť proti neprístojnému jazyku sa FIA kruto nevyplatila. Všetko to začalo už v lete, keď na stoloch tímov pristáli smernice, ktoré žiadali od jazdcov, aby sa zdržali vulgarizmov vo vysielačkách. Prezident FIA to obhajoval tým, že sa pozerajú rodiny s deťmi, aj keď sú neslušné slová „vypípané“, stále to nie je vhodné.
Prečo by nebolo jednoduchšie takéto vysielačky neodvysielať, sme sa už nedozvedeli. Keďže vysielanie komunikácie do televízneho prenosu sa stalo dôležitou súčasťou šou, k takémuto kroku sa nikdy nepristúpi. FIA to však so svojou politikou myslela vážne a koncom júna si poriadne vyšliapla na Júkiho Cunodu.
Japonský pretekár v kvalifikácii na Veľkú cenu Rakúska do vysielačky prehlásil: „Títo ľudia sú, ***, retardovaní!“ Júkiho vtedy rozčúlil tradičný vláčik v Q1 na VC Rakúska. Aj keď sa pred komisármi donekonečna ospravedlňoval a dokonca povedal, že si nebol vedomý, že sa tým dotkol mentálne postihnutých ľudí, rozhodcovia mu naparili mastnú pokutu 40-tisíc eur, z čoho polovicu musel vyplatiť na mieste a druhú polovicu dostal podmienečne, keby sa podobný exces opakoval.
Po letnej prestávke došlo k ešte väčšej kontroverzii, keď si FIA predvolala Maxa Verstappena za jeden vulgarizmus na oficiálnej tlačovej konferencii. Za trest si štvornásobný šampión odkrúti v Rwande povinnosti v prospech komunity FIA. Nasledoval výbuch nevôle zo strany jazdcov a Holanďan potom ignoroval otázky na oficiálnych tlačovkách.
Po Veľkej cene Mexika sa podobne prehrešil Charles Leclerc. Ten si svoju chybu okamžite uvedomil, ospravedlnil sa tisíckrát a chvíľu to vyzeralo, že FIA predsa len upustí od svojej „jazykovej politiky“, ale ďalší víkend v Brazílii čakalo Monačana predvolanie ku komisárom a tí mu naparili pokutu.
Vo svetle týchto udalostí sa očakávalo, že FIA zakročí proti Verstappenovi aj v Abú Zabí. Aj keď to urobil do vysielačky, nie na tlačovke, svojimi slovami urážal priamo komisárov, ktorí mu za manéver na Oscara Piastriho naparili desaťsekundový trest. „Nemohli sme si od tých stupídnych idiotov vypýtať dvadsať sekúnd?“ reagoval Verstappen.
Ten, podobne ako Cunoda, nadával ľuďom, nie technike, a podobne ako Júki ich prirovnal k mentálne postihnutým jedincom. FIA však nezakročila. „Hovorca FIA potvrdil pre portál Motorsport.com, že riadiaci orgán považuje záležitosť za uzavretú a Verstappen nečelí žiadnym ďalším sankciám,“ napísal známy motoristický portál.
Zmenila sa politika FIA v tejto oblasti? Alebo ide o ďalší príklad nekonzistentného aplikovania vlastných smerníc? Nuž, väčšina ľudí sa poteší, keď FIA začne riešiť dôležitejšie veci ako slovník jednotlivých účastníkov veľkých cien, my by sme len radi vedeli, aké sú vlastne pravidlá.
Verstappen sa, ako obvykle, dočkal obrany od svojho šéfa Christiana Hornera. „V každom športe vidíte frustráciu hráčov vo vypätých okamihoch, napríklad keď rozhodca odpíska pokutový kop. Som si istý, že keby mali futbalisti mikrofón, počuli by ste nejaký nevyberavý slovník,“ bráni svojho pilota šéf Red Bullu.
Ten určite netušil, že mu prítomní pripomenú jeho ofenzívu voči Sebastianovi Vettelovi v roku 2016, keď vtedy pilot Ferrari zviedol súboj s Maxom Verstappenom, ktorý si skrátil trať a ponechal si pozíciu. Sebastian vtedy zúril a odkázal riaditeľovi pretekov Charliemu Whitingovi: „Fuck off!“
Verstappen i Vettel vtedy čelili vyšetrovaniu a Horner sa zrejme usiloval o trest pre súpera, keď povedal: „V žiadnom športe nemôžete urážať rozhodcu, takže by som sa nečudoval, keby to neprešlo bez povšimnutia.“
O osem rokov neskôr Verstappen takisto nadával rozhodcom, ale podľa jeho šéfa si žiadne varovanie nezaslúžil. „Pozrite, okolnosti sa menia, ale jazdci nie. Niekedy mám pocit, že je to nefér. Počujeme pilotov, ako nadávajú, občas počujeme aj šéfov tímov nadávať, čo je podľa mňa nefér, pretože v našom športe máte kamery a mikrofóny všade. Nenájdete ich však v kabíne futbalistov či rugbistov,“ skonštatoval Horner.