To je vtip, reaguje Norris na ústupok voči Alonsovi. Protestuje aj Sainz | Magazín F1 - F1online.sk

To je vtip, reaguje Norris na ústupok voči Alonsovi. Protestuje aj Sainz

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/McLaren

Tlak zo strany Renaultu zabral. Pravidlá ohľadom posezónnych testov sa zmenili tak, aby Fernando Alonso prešiel sitom a mohol sa zúčastniť jázd v Abú Zabí. U konkurencie vidieť krútenie hlavami aj hnev. Lando Norris rozhodnutie nechápe, Carlos Sainz zas nevidí dôvod, prečo by sa malo ustupovať len Alonsovi.

Aby ste mohli jazdiť na nováčikovských testoch, pôvodne ste na to museli splniť isté podmienky. Museli ste byť majiteľom medzinárodnej A licencie FIA a vo svojej kariére ste nemohli odjazdiť viac ako dve veľké ceny. To, samozrejme, Fernando Alonso nespĺňal.

Po novom však podmienka na účasť je úplne iná. Teraz sa testov môžu zúčastniť aj jazdci, ktorí nepretekali v sezóne 2020. Pravidlá sú úspešne zmenené a Alonso, Kubica či Buemi sa testov môžu zúčastniť. Zdá sa však, že FIA spravila radosť hlavne Renaultu.

Lando Norris, ktorý pred mesiacom dovŕšil 21 rokov, to označil za vtip. “Jeho vek je dvojnásobkom toho môjho. Keď sa na to pozrieme takto, tak ja musím byť extrémne mladý,” naráža na obrovský rozdiel medzi svojím vekom a vekom 39-ročného matadora Norris. “Je očividné, že Fernando nie je nováčik. A otázka nestojí ani tak, že či absolvoval jedny alebo dvoje preteky… S autami Formuly 1 už tento rok absolvoval nespočetné množstvo testov. Ja to nechápem.”

“Nechápem, prečo by sa mali meniť pravidlá len kvôli nemu. Myslím si, že je to dosť hlúpe a nemalo by to byť povolené,” odkázal Medzinárodnej automobilovej federácii, ktorá pravidlá ohla, nádej britského motoršportu.

Norris tiež podotkol, že je to neférové voči ďalším mladým jazdcom a rovnako voči pilotom, ktorí cez zimu menia tímy. Jedným z nich je jeho terajší kolega Carlos Sainz. Španiel by tiež privítal, keby sa mohol zúčastniť na testoch.

“Ja chcem testovať za Ferrari. Myslím si, že to nie je žiadnym tajomstvom. Hlavne teraz, keď FIA trochu uvoľnila pravidlá pre jazdcov, ktorí nie sú nováčikovia a ani mladí,” komentuje Carlos Sainz. “Nevidím dôvod, prečo by to FIA nemohla povoliť aj iným jazdcom.”

“Ja by som žiadnemu z mladíkov nevzal sedačku. Myslím si, že Callum (Ilott), Mick (Schumacher) a Robert (Švarcman) budú aj tak testovať. Aj keby som naskočil do Ferrari, tak by som im nezakázal testovať,” pokračuje s tým, že deň je dlhý a piloti by si ho mohli rozdeliť na polovice.

Cyril Abiteboul môže byť zatiaľ veľmi spokojný. Zmenu pravidiel obhajoval slovami, že “Renault robí pre svojich mladých jazdcov veľa”. Sainzovi sa toto zdôvodnenie máli a argumentuje aj krokmi Ferrari.

“Myslím si že Ferrari je jedným z tímov, ktoré pomáhajú svojim juniorom najviac. Neviem teda, prečo by som nemohol dostať šancu testovať. Neviem, čo sa teraz stane, ale môžete si byť istí, že sa tam budem tlačiť,” odkázal Sainz.

Ak by sa pravidlá úplne uvoľnili, prestupujúci piloti by museli vyriešiť ešte jednu otázku, a tou sú zmluvné podmienky — nové zmluvy platia až od 1. januára, dovtedy sú piloti viazaní k svojej terajšej stajni. Sainz však už stihol vysvetliť, že jeho kontrakt s McLarenom mu umožňuje na konci roka testovať so Scuderiou.

Daniel Ricciardo, ktorý cez zimu prestúpi do McLarenu a nahradí Sainza, si z toho opäť robí žarty. Jednak aj preto, že sa na posezónne testy “nikdy nechystal”. “Myslím si, že Fernando sa udržuje v dobrom zdraví a kondícii. Vyzerá byť vo forme a pomerne mladý. Myslím si, že na pohľad určite vyzerá ako mladík,” smeje sa Ricciardo.

Dúfajme teda, že sa Fernando toho 15. decembra ráno aspoň oholí.