Bottas: Neviem či sa smiať alebo plakať | Magazín F1 - F1online.sk

Bottas: Neviem či sa smiať alebo plakať

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes

Valtteriho sa smola nie a nie pustiť. Rodák z fínskej Nastoly prežíva nešťastný ročník, keď sa mu v pretekoch takmer vždy prihodí niečo nepredvídateľné, čo mu úplne pokazí nedeľu. Bottas už nevie, či sa má z toho smiať alebo plakať.

Stačí si zrekapitulovať niekoľko posledných súťažných víkendov a uvidíme, že na Bottasa sa tento rok skutočne šťastena neusmieva. V Bahrajne doplatil na dva defekty, v Turecku už od prvého kola jazdil s poškodeným autom, v Imole prišiel o 50 bodov prítlaku a šancu vyhrať potom, čo prešiel po kuse predného krídla Sebastiana Vettela, v Eifeli mu zlyhala pohonná jednotka, v Silverstone zas vybuchla pneumatika a v Monze sa mu prehrievalo auto.

Lewisovi Hamiltonovi, naopak, všetko takmer dokonale vychádzalo. Valtteri Bottas po víkende vtipkuje, že za to môže čierna mačka, ktorá mu behá okolo domu, a ktorú prikrmuje. “Sľubujem vám, že jej už nič nedám!” odľahčil pilot Mercedesu.

“Ak by som mal spísať zoznam smolných udalostí, ktoré sa mi prihodili počas tohtoročných pretekov, bol by pomerne dlhý,” poznamenal víťaz len dvoch tohtoročných pretekov. “Nuž, mal by som plakať alebo sa smiať? Ja by som sa radšej smial.”

“S niektorými z tých vecí neviete nič spraviť a nie som poverčivý — tá poznámka s mačkou bola vtip. Niekedy sa to proste stane. Samozrejme, že niekedy sa ocitnete uprostred šnúry smolných momentov, a tá môže trvať niekoľko rokov, alebo len chvíľu. Ja dúfam, že sa to niekedy vyrovná. To by bolo fajn,” doplnil Bottas.

Fín má najlepšiu šancu napraviť si pred zimnou prestávkou chuť. Lewis Hamilton bude na VC Sachíru chýbať a je tu istá pravdepodobnosť, že vynechá aj nasledujúce preteky v Abú Zabí. Zakončiť sezónu dvomi víťazstvami by Bottasa mohlo zahriať.

“Objavilo sa niekoľko defektov, ktoré nemali, niekoľko červených vlajok, keď bol jasne vo vedení,” konštatuje Toto Wolff. “Keby som nevedel, že je mentálne totálne silný, pilot by mohol začať rozmýšľať, prečo sa to všetko deje len jednému človeku. Ale nie Valtteri. On je taký silný, pevný a vytrvalý, že jeho to len posilní. Je mi ho ľúto, mal všetky tie problémy v rámci jednej sezóny. Mohol vyhrať o tri, štyri alebo päť pretekov viac. Aspoň bol na slušnom druhom mieste.”