Hamilton: Nemali by sme hendikepovať mladých jazdcov platovými stropmi | Magazín F1 - F1online.sk

Hamilton: Nemali by sme hendikepovať mladých jazdcov platovými stropmi

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Mercedes

Téma platových stropov vo Formule 1 neutícha. Na štvrtkovej tlačovke v Bahrajne ju opäť otvorili novinári potom, čo sa v uplynulých týždňoch objavili názory z celého spektra. Lewis Hamilton opakuje, že on platové stropy neschvaľuje; má pocit, že môžu hendikepovať mladých jazdcov.

Kým jedna skupina sa snaží presadiť platové stropy s tým, že aj piloti by sa mali v náročných časoch uskromniť a pomôcť svojim stajniam, ďalšia skupina zas vidí veci inak. Tí najlepší a najpopulárnejší piloti podľa nich neprinášajú do tímu len body, pódiá a tituly, ale — a čo je kľúčové — majú obrovskú marketingovú hodnotu, ktorá má byť patrične odmenená.

Hamilton hneď na začiatok podotkol, že tento boj by sa ho nemal týkať. “Myslím si, že platový strop, ktorý je momentálne navrhovaný, by sa mal objaviť v pravidlách vtedy, keď tu už pravdepodobne ani nebudem.”

Pokračoval s tým, že piloti by mali byť nejako odmeňovaní za to, akú hodnotu prinášajú. Nuž a keďže táto hodnota v niektorých prípadoch môže presahovať platový strop, mali by existovať isté mechanizmy, ktoré by s tým rátali.

“Myslím si, že piloti sú hviezdami tohto športu. To oni sú na výslní, oni posúvajú svoje značky do popredia, ich reputácia pomáha zvyšovať hodnotu tohto športu a rozširovať ho do celého sveta,” hovorí britský pretekár. “Aj v iných športoch sa objavili nejaké platové obmedzenia, napríklad NFL, možno v basketbale. Rozdiel je ale podľa mňa v tom, že tam jednotlivci v mnohých oblastiach vlastnia práva na svoju značku. Môžu sa to teda pokúsiť využiť niekde inde. Tento šport to ale drží pod kontrolou.”

A akú to má mať spojitosť s mladými jazdcami a prečo by platový strop bez možnosti predávať svoju vlastnú značku mal pre nich predstavovať hendikep? Odpoveď je pomerne jednoduchá: celý ten niekoľkoročný tréning a pretekanie v juniorských šampionátoch niečo stojí. Ak bude potenciál na budúce zárobky nižší, aj záujem investovať do mladých talentov poklesne.

“Myslím na tie vychádzajúce hviezdy. Nevidím dôvod, prečo by sme ich mali hendikepovať, ak niečo prinášajú tomuto športu. Toto je multimiliardový šport. Mali by byť odmenení za to, čo sem prinášajú,” odkázal Hamilton.