Ickx sa skláňa pred Hamiltonom, jeho ikonou je však Fangio | Magazín F1 - F1online.sk

Ickx sa skláňa pred Hamiltonom, jeho ikonou je však Fangio

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes

Ďalšia epizóda diskusie s názvom „kto najlepším pilotom F1“, ktorá sa spustila v tomto roku. Postaral sa o ňu Lewis Hamilton, ktorý stanovil nový rekord v počte víťazstiev a vyrovnal aj sedem titulov Michaela Schumachera. Je jasné, že svojho favorita má každý z nás, výnimkou nie je ani Jacky Ickx.

Čoskoro 76-ročný Belgičan má na konte vyše stovku štartov vo Formule 1. Vyrastal v ére, ktoré poznajú súčasné hviezdy tohto športu len z historických kníh. Jeho vzormi teda neboli Senna, Prost či Schumacher, ale gladiátori 50-tych rokov, ktorí v aute nemali ani len bezpečnostné pásy.

„V každom desaťročí nájdeme jazdca, ktorý vytŕčal z radu. Lewisove výkony sú naozaj spektakulárne,“ povedal Ickx pre Monaco Tribune. „Samozrejme, keď máte lepšie auto, uľahčuje vám to jazdu, nemyslím si však, že môžeme Hamiltonov talent spochybňovať.“

„Lewis dokázal poraziť každého, okrem Nica Rosberga v roku 2016, čo je taktiež dôkazom Rosbergovho talentu. Nicovi sa vtedy podarilo niečo výnimočné a ešte to zakončil slovami: ‚Stačilo mi, odchádzam‘. To všetko v dobe, keď bol na vrchole svojej formy. Za to ho nesmierne rešpektujem. Bol lídrom, no nadobudol pocit, že treba odísť na vrchole. Toto rozhodnutie patrí k tým najpamätnejším,“ vyhlásil šesťnásobný víťaz 24 hodín Le Mans.

Aj rodák z Bruselu patrí k ľuďom, ktorí sa diskusii o najlepšom jazdcovi v histórii vyhýbajú. Odhalil však, že jeho ikonou bude navždy jeden muž.

„Nemyslím, že to môžem povedať s istotou. Podmienky sa zmenili, vybavenie sa zmenilo a zmenila sa aj úroveň rizika. Juan Manuel Fangio je päťnásobný majster sveta a pre mňa skutočná ikona. Jeho éra sa podobala skôr rytierskemu turnaju, Formula 1 bola vtedy skutočným vojnovým bojiskom,“ povedal Ickx.

„To, čo dosiahol Hamilton na trati i mimo nej, je pre mňa ohromujúce. Nebojí sa zapojiť do zápasu o lepší svet a zároveň zostáva veľmi konkurencieschopný na trati. To je naozaj obdivuhodné,“ dodáva jedným dychom.

Jackyho kariéra je silno prepojená na dve značky, Ferrari a Porsche. So Scuderiou zažil najväčšie úspechy vo Formule 1, s Porsche zas získal štyri zo šiestich vavrínov v Le Mans. Je tiež dlhoročným monackým rezidentom. Je teda pochopiteľné, keď mu spojenie Charlesa Leclerca a Ferrari vyčarí na tvári úsmev.

„Charles je pre Monako naozaj božím darom,“ hovorí Ickx. „Všetci miestni hovoria len o Charlesovi, aj keď vyhráva Hamilton. Hovoria o ňom ako o budúcom majstrovi sveta, na to však potrebujete aj určité prostriedky, ktoré v súčasnosti nemá. Pri pohľade na to, čo dokáže je jasné, že má nesmierny talent.“