Red Bull chce mať v otázke motora jasno do dvoch týždňov | Magazín F1 - F1online.sk

Red Bull chce mať v otázke motora jasno do dvoch týždňov

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Red Bull a AlphaTauri sú stále bez pohonnej jednotky, ktorú by mohli nasadiť po roku 2021. V Milton Keynes sa preto snažia presadiť zmrazenie motorov, no aj toto rozhodnutie musí byť prijaté dostatočne skoro. V Red Bulle aj naďalej trvajú na tom, že sa tak musí stať do konca novembra.

Dvojica tímov pod hlavičkou Red Bullu chce pokračovať s motormi z japonskej dielne v Sakure. Podmienkou však je, aby došlo k zmrazeniu vývoja pohonných jednotiek, keďže Red Bull nemá kapacity na to, aby mohol viesť motorovú vojnu s gigantmi, akými sú Mercedes, Ferrari a Renault. Poslední dvaja menovaní sa však stavajú proti zmrazeniu.

Podľa Christiana Hornera sa i napriek tomu rozbehli “pomerne konštruktívne rokovania” s Formulou 1 a FIA na tému budúcnosti pohonných jednotiek. “Niektoré veci musia byť jasne zadefinované predtým, ako sa zaviažeme k nejakému konkrétnemu plánu ohľadom motorov, ohľadom ich zmrazenia a podobne.”

“Našou preferenciou je pokračovať s pohonnou jednotkou, ktorú máme v monoposte tento rok, samozrejme, pod nejakým iným menom — ak sa nám podarí dohodnúť s Hondou ohľadom používania ich duševného vlastníctva. Bola by to obrovská škoda, keby tie motory len sedeli v sklade niekde v Japonsku. Najlepšou cestou je teda dohodnúť sa na tom, že budeme pokračovať s týmito pohonnými jednotkami,” zopakoval šéf Red Bullu.

Vývoj áut pre rok 2022 sa môže začať až 1. januára, takže z tohto pohľadu by Red Bullu nemalo prekážať, ak by sa rozhodlo až v decembri. Adrianovi Neweymu by vraj takýto scenár nevadil, ale vývoj auta nie je všetko, čo bude treba stihnúť.

“Adrian je v týchto veciach vždy ten, kto vyčkáva do poslednej chvíle. Počká si na to, čo bude najlepšie rozhodnutie,” prezradil Horner. “Samozrejme, treba tu rozhodnúť aj o nejakých praktických veciach. Veci ohľadom motora zaberú naozaj veľa času.”

“Ak by sme sa mali pustiť do takéhoto projektu, tak v zákulisí si na nás počká veľa práce, ktorú je treba vykonať. Naozaj, koncom tohto mesiaca potrebujeme mať jasno,” doplnil.