Bottas: Mäkká zmes je s prehľadom najlepšia | Magazín F1 - F1online.sk

Bottas: Mäkká zmes je s prehľadom najlepšia

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes

Piatok bol v Turecku pre pilotov zaťažkávajúcim dňom. Na novom asfalte, tvrdých pneumatikách a vlhkej trati, to veru nebol žiadny med. To platí aj pre jazdcov Mercedesu, ktorí sú v tejto sezóne už zvyknutí na hladký priebeh víkendu.

Tohtoroční šampióni mali v piatok rovnaké problémy, ako všetci ostatní. Pred novinármi sa poriadne čertil Lewis Hamilton, ktorý sa nechal počuť, že preasfaltovanie nádherný okruh neďaleko Istanbulu zničilo. Boli však aj takí, čo sa na trati s nulovým gripom skvelo pobavili.

„Od bežného jazdeckého štýlu to bolo teda dosť ďaleko,“ povedal po piatku Valtteri Bottas. „Výborne som sa pri tom pobavil, skvelá zábava. Za týchto podmienok je naozaj dôležité, aby ste rýchlo zahriali pneumatiky, potom môžete mať oproti ostatným navrch.“

„Veľa sme sa toho naučili v zimných testoch, tiež počas sezóny sme párkrát jazdili vo veľmi chladných podmienkach. Dnes to však bol extrém, keďže asfalt je veľmi hladký.“

Ako už býva zvykom, mäkká zmes sa v prvých dvoch tréningoch využívala menej. No aj tak bolo zrejmé, že bude spomedzi trojice dostupných pneumatík najlepšia. Otázne je, ako dlho na tejto trati vydrží. Kedysi veľmi agresívny asfalt síce už zmizol, no mimoriadne náročná ôsma zákruta tu stále je a stále bude ťažko skúšať, najmä pravú prednú pneumatiku.

„Dnes sme použili len jednu mäkkú sadu, no zdá sa, že tá je s prehľadom najlepšia. Ľahšie sa zahreje, no na druhú stranu sa predné pneumatiky trochu drobia. Poskytujú však najlepšiu priľnavosť. Uvidíme, trať sa ešte bude počas víkendu vyvíjať,“ povedal Bottas.

„Bude to naozaj zložité správne zvoliť stratégiu do pretekov. Vo vzduchu visí veľa otáznikov.“