Sainz nechápe, prečo by predsezónne testy mali byť len trojdňové | Magazín F1 - F1online.sk

Sainz nechápe, prečo by predsezónne testy mali byť len trojdňové

fotka k článku undefined
zdroj: McLaren

Formula 1 šetrí. Predsezónne testy, ktoré obyčajne trvali osem dní, či tento rok šesť, sa v budúcom roku skrátia na trojdňové. Podľa Carlosa Sainza je to veľmi málo na poriadne spoznanie sa s monopostom — hlavne pre tých jazdcov, ktorí menia tímy.

Vedenie sa rozhodlo pre skrátenie z jednoduchého dôvodu. Autá sa počas zimy veľmi nezmenia, keďže je vývoj značne obmedzený, a tak tri dni postačia. V McLarene, ktorý chystá výmenu pohonnej jednotky, na to zrejme budú mať iný názor, a Carlos Sainz s takým Fernandom Alonsom či Sebastianom Vettelom tiež. Všetkých totižto čaká nové auto.

Kde sa predsezónne testy budú konať, nie je zatiaľ rozhodnuté, ale s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o Bahrajn. Ak by čo i len jeden deň z týchto ultra-krátkych testov vyšiel nazmar kvôli počasiu, bol by to veľký škrt cez rozpočty niektorých tímov.

“Je prakticky nemožné pripraviť sa na sezónu za poldruha dňa,” poťažkal si v Istanbule Carlos Sainz. “Prvú polovicu sezóny vo Ferrari budem mať kvôli tomu veľmi ťažkú, a rovnako tak Fernando či Ricciardo.”

Fernando Alonso aj preto intenzívne testuje aspoň monopost z roku 2018. Má za sebou dvojdňové testy v Bahrajne a v nedeľu odštartuje ďalšiu testovaciu dvojdňovku na okruhu Yas Marina v Abú Zabí. Medzitým absolvoval jeden filmovací deň. Renault si chce navyše vybaviť výnimku, aby sa 39-ročný Španiel mohol zúčastniť na posezónnych testoch juniorov so súčasným monopostom.

Carlos Sainz by bol tiež veľmi rád, keby si mohol Ferrari skúsiť aj skôr. “Myslím si, že nie je žiadnym tajomstvom, že by som chcel absolvovať ten test a vyskúšať si Ferrari. Ale nezávisí to odo mňa, závisí to od záujmov ostatných tímov. Tie by museli súhlasiť, nuž a FIA tiež musí povedať OK.”

“Ja tak celkom nerozumiem tomu, že zimné testy budú len trojdňové. To je pre každého jazdca vlastne len jeden a pol dňa. Nie som toho veľkým fanúšikom,” doplnil.