Hamiltona zaskočil nápad zastropovať platy jazdcov | Magazín F1 - F1online.sk

Hamiltona zaskočil nápad zastropovať platy jazdcov

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes

Hoci je už takmer november, Lewis Hamilton ešte stále nemá podpísanú novú zmluvu s Mercedesom. Do týchto rokovaní, ktoré by sa podľa Tota Wolffa mali odohrať až po zisku oboch titulov, môže napokon zasiahnuť aj novinka predstavená tento týždeň. Vo Formule 1 sa uvažuje o platových stropoch.

Lewis Hamilton má momentálne zarábať takmer 40 miliónov eur ročne, Valtteri Bottas ďalších sedem miliónov. Britské médiá medzitým hlásia, že podľa Hamiltonových nových požiadaviek by sa mala jeho odmena vyšplhať až na 44 miliónov.

To je v príkrom rozpore s nápadom, ktorý bol predostretý v posledných dňoch. Ten hovorí o 24-miliónovom strope, ten však neplatí len pre jedného jazdca. Do tejto sumy sa majú vojsť obaja piloti tímu.

Hamilton netajil prekvapenie, vysvetlil však, že odkladanie podpisu novej zmluvy s tým nemá nič spoločné. “Ja som ani nevedel, že sa o tom rokuje. Z pohľadu jazdca je to pre nás prekvapenie. Samozrejme, že sme pred časom o tom nápade počuli, myslím, že to bolo vlani vo Francúzsku. Odvtedy sa to ale objavilo až tento týždeň.”

Britský rekordman dúfa, že Asociácia pretekárskych jazdcov (GPDA) sa stretne s vedením Formuly 1 a celú vec ešte prediskutuje. “Podľa mňa je dôležité, aby GPDA veľmi úzko spolupracovala s Formulou 1, keď sa budú tieto rozhovory hýbať vpred.”

Toto Wolff vníma takúto úpravu ako pomerne citlivú. Prizvukuje tiež, že najlepší piloti na planéte by mali byť aj patrične ohodnotení. “Diskusia na túto tému je veľmi emotívna. Tímy Formuly 1 musia mať zisk ako hocijaké iné spoločnosti. Všetci ho musíme mať, ale jazdci — a vo Formule 1 sú tí najlepší na svete — by mali mať tiež vysoké zárobky ako aj ostatné športové hviezdy.”