Räikkönen: Nechápal som, čo ostatní stvárajú | Magazín F1 - F1online.sk

Räikkönen: Nechápal som, čo ostatní stvárajú

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Alfa Romeo Racing

Môžete si byť istí, že prvé kolo Kimiho Räikkönena z Veľkej ceny Portugalska sa zaradí k formulovej klasike. Fínsky matador skvelo využil okolnosti i naskytnuté príležitosti a za jedno kolo postúpil o desať miest.

Kým väčšina naokolo sa rozhodla pre stredne tvrdé zmesi, v Alfe Romeo zariskovali a Icemanovi nasadili mäkké. Fínsky veterán si ich v zahrievacom kole dobre pripravil a po zhasnutí červených svetiel vyrazil do útoku. Využil každú poskytnutú príležitosť a každú medzierku. Vďaka mäkkým pneumatikám, podmienkam na trati a neoceniteľným skúsenostiam sa Kimi posunul o desať miest. Napokon sa ocitol v spätných zrkadlách Maxa Verstappena, ktorý nemohol veriť vlastným očiam. Holanďan po pretekoch žartoval, že Räikkönen dokonalo využil svoje predchádzajúce skúsenosti z rely.

„Nemyslím, že štart samotný bol veľmi dobrý – stratil som jedno miesto – keď som však videl, čo sa dialo potom, hovoril som si: ‚Čo to ostatní stvárajú?‘,“ povedal Räikkönen po pretekoch.

„Mal som dobré prvé i druhé kolo, rýchlosť bola slušná po väčšinu pretekov. V boxoch sme však mali určité ťažkosti a napokon som na starých pneumatikách stratil desiate miesto v prospech Vettela.“

„Napokon sme z toho nič nevyťažili, čo je škoda. Potrebujeme lepšiu rýchlosť, potom bude všetko o trochu ľahšie,“ dodal Iceman.

Klobúk pred fínskym veteránom zložil i bývalý pretekár, dnes komentátor Martin Brundle. Ten Räikkönenov štart označil za jeden z najlepších v histórii Formuly 1 vôbec. „Kimi zo šestnásteho miesta a štarte zo špinavej strany roštu, postúpil o desať miest. Určite to bolo jedno najlepších úvodných kôl v histórii Formuly 1.“

„Toto patrí do učebnice, v ktorej zotrvá na večné veky. Má reakcie ako nejaká 41-ročná mačka, bolo to naozaj impozantné,“ dodal Brundle.

Kimi sa tento týždeň presunie na Imolu, na Veľkú cenu Emilia Romagna. Na štartovom rošte je vôbec jediným, ktorý má v živej pamäti časy, keď bol tento nádherný okruh pravidelnou súčasťou cirkusu Formuly 1. Keď tam v roku 2006 pretekal naposledy s McLarenom, mal terajší pilot tohto tímu, Lando Norris, len šesť rokov.

„Uvidíme ako to dopadne, snáď to bude lepšie, než tu. Preteky neboli v našom podaní také zlé, no keď štartujete takto nízko, musíte viac riskovať. Nie je to ideálne. Žiaľ, chýba nám trocha rýchlosť,“ dodal Kimi.