Horner v reakcii na Browna: Mal by nás chváliť, nie kritizovať
Výkonný riaditeľ McLarenu Zak Brown sa opakovane púšťa do Red Bullu a RB. Američanovi totiž vadí, že rakúsky a taliansky celok úzko kooperujú, a tiež skutočnosť, že zdieľajú spoločného vlastníka. Podľa Christiana Hornera by však 52-ročný biznismen nemal tímy z Milton Keynes a Faenzy kritizovať, ale naopak im vyjadriť poklonu. Brit hovorí, že prevádzkovať dve stajne po dobu takmer dvoch desaťročí stálo kopu úsilia, za ktoré prináleží majiteľom tímov rešpekt, nie dešpekt.
Brown kritizuje Red Bull pre dve veci. Tou prvou je skutočnosť, že rakúsky a taliansky celok spadajú pod toho istého vlastníka. Christian Horner však vysvetľuje, že keby sa niekdajšieho Minardi neujal Red Bull, tím, ktorého história siaha ešte do 80-tych rokov, by s najväčšou pravdepodobnosťou do dnešných dní neprežil.
„Na to, aby ste pochopili, prečo vlastníme dva tímy, sa musíte pozrieť späť do minulosti,“ uviedol Horner. „Bernie Ecclestone a Max Mosley oslovili v roku 2005 Dietricha Mateschitza s tým, aby odkúpil vtedajšie Minardi, ktoré sa neustále trápilo a pohybovalo sa na hranici bankrotu.“
„Dietrich tak urobil a odkúpil Minardi, čím mu hodil záchranné lano. Následne vo veľkej miere investoval do zariadení v talianskej Faenze. Onedlho na to sme v roku 2008 čelili finančnej kríze, pre ktorú sa mnohí iní výrobcovia rozhodli zo súťaže odísť. Ak si správne pamätám, tak išlo o dovedna štyri tímy. Red Bull však ich kroky nenasledoval a aj napriek ťažkej situácii naďalej podporoval oba svoje tímy,“ poznamenal šéf Red Bullu. „Potom prišiel covid, no ani ten neviedol k predaju jedného z tímov. Navyše, bol to práve Red Bull, kto sa pričinil o to, že sa F1 po pandémii opäť rozbehla, keďže sa úvodné dva preteky konali na jeho domácej trati.“
Keďže Red Bull prečkal v F1 s oboma tímami tie najťažšie časy, neexistuje podľa Hornera dôvod na jeho kritiku. Naopak, vedenie a najmä majitelia „malinovkárov“ si podľa Brita zaslúžia náležitý rešpekt. „Oddanosť Red Bullu voči F1 a týmto dvom tímom je výnimočná. Red Bull si za svoj prístup zaslúži potlesk a pochvalu, nie posmešky a snahy o jeho skompromitovanie.“
Druhou vecou, pre ktorú čelia „áčkový“ a „béčkový“ Red Bull kritike, je ich vzájomná spolupráca. Brown sa totiž nazdáva, že nie všetky operácie prebiehajú v „medziach zákona“, čo Horner pochopiteľne vehementne popiera.
„Tieto dva tímy sú od seba úplne nezávislé,“ povedal 50-ročný Brit. „Jeden sídli v Taliansku a druhý vo Veľkej Británii. Z tímu, ktorý sídli v Taliansku, putuje následne oveľa viac zamestnancov do Maranella ako do Milton Keynes. Red Bull a RB sa charakteristicky líšia, a čo je podstatné, oba celky neustále dodržiavajú predpisy. Sú oveľa menej prepojené, ako niektoré továrenské tímy a ich zákazníci.“
„Nerozumiem preto, prečo je okolo toho celého taký humbuk. Naopak si myslím, že by mal byť Red Bull za to, že podporoval oba svoje tímy v časoch nielen dobrých, ale aj zlých, náležite ocenený,“ doplnil Horner.