Albonovi sa čas kráti, o sedačku má zabojovať v najbližších dvoch pretekoch | Magazín F1 - F1online.sk

Albonovi sa čas kráti, o sedačku má zabojovať v najbližších dvoch pretekoch

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Ani podpora pretekára, ktorý pochádza z rovnakej krajiny ako majitelia formulovej stajne a marketingovo pomáha odbytu tovaru, nemôže byť nekonečná, ak nepodáva stabilne dobré výkony. V prípade Alexa Albona sa už táto čaša trpezlivosti začína napĺňať, Christian Horner tvrdí, že Albon má pred sebou dve veľké ceny, v ktorých musí preukázať, že do Red Bullu skutočne patrí.

Britský jazdec s thajskými koreňmi publikum veľmi nenadchýna. Na Maxa Verstappena pravidelne stráca, na niektorých veľkých cenách aj viac ako polovicu sekundy. V šampionáte to vyzerá obdobne; kým Verstappen bojuje o pódiá, Albon o bodované priečky. V posledných týždňoch sa síce zlepšil, ale na Verstappenovu úroveň stále nedočiahne.

Christian Horner v piatok v Portugalsku vysvetlil, že najväčším kandidátom na miesto v Red Bulle je stále Albon. Má to však jednu podmienku. “Chceme, aby to miesto dostal Alex, a tiež aby potvrdil, že nie je potrebné sa obzerať po iných alternatívach.”

“Myslím si, že celý tento tím chce vidieť, že to dokáže. V Mugelle sme si začali všímať, že sa mu konečne darí to zlomiť. Má za sebou pár náročných víkendov. Tu sa musí vrátiť do svojej formy, a potom hlavne v Imole. Musí to byť silné, silné predstavenie od začiatku až do konca,” úkoluje Albona šéf Red Bullu.

“Na to sa koncentrujeme, to je náš cieľ. Ako som povedal, medzi členmi tímu je obľúbený. Avšak, potrebujeme mať dve autá, ktoré si budú bližšie, aby sme zabojovali s Mercedesom. To spravíme, to je náš cieľ,” vysvetľuje Horner.

Ak by túto úlohu Albon nezvládol, Red Bull by mohol siahnuť po Pierrovi Gaslym či inom kadetovi z jazdeckej akadémie. Christian Horner sa k tejto alternatíve neprikláňa, vraj by skôr siahol po niekom mimo rodiny Red Bullu.

“Nie, myslím si, že AlphaTauri má ustálenú jazdeckú dvojicu. Ako hovorím, našou preferenciou je Alex,” ubezpečuje Horner. “Ak by sme ale mali hľadať iné riešenie, museli by sme sa poobzerať mimo jazdeckého fondu Red Bullu. Jednoducho preto, že nemáme k dispozícii nikoho, koho by sme tam chceli posadiť. A na trhu je aj pár kvalitných jazdcov, ktorí by pre budúci rok mohli byť voľní.”

Dlhoročný vodca červených býkov tým môže narážať na Sergia Péreza či Nica Hülkenberga. O prvého menovaného bude zrejme ešte veľká bitka, jeho meno nie je spájané len s Red Bullom, ale aj s Williamsom a Haasom.

V každom prípade ak Albon svoju úlohu nezvládne, buď bude opätovne posadený do béčka Red Bullu, alebo si bude musieť hľadať angažmán v inej stajni či inom šampionáte.

Albon o odchode neuvažuje a ani nehľadá alternatívne pôsobisko. “Stále sa koncentrujem na tento rok. To je mojím cieľom. Samozrejme, že chcem zostať v tomto tíme. Tvrdo na tom pracujem. Nie som teda nastavený — nazvime to — externe. Koncentrujem sa na to, čo viem spraviť, aby som dosiahol čo najlepšie výsledky.”

“Na papieri sa tento rok v kvalifikáciách zlepšujem,” pokračoval so svojou obhajobou siedmy muž šampionátu. “Moje preteky neboli až také zlé, potrebujem však o trochu lepšie štarty. Renaulty a Ferrari sa odlepia z miesta o čosi lepšie, potom ich musíme dobiehať.”

“A, samozrejme, tá chyba na Nürburgringu, keď som prebrzdil a pravdepodobne pokazil celú stratégiu na preteky. Ako som však povedal, veci sa vyvíjajú správnym smerom. Potrebujem len vyštartovať o čosi lepšie, a potom mať čistejšie preteky. Som si istý, že výsledky prídu,” dodal.