Otvorený, odolný, legendárny. Kimi Räikkönen prepísal dejiny Formuly 1 | Magazín F1 - F1online.sk

Otvorený, odolný, legendárny. Kimi Räikkönen prepísal dejiny Formuly 1

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Alfa Romeo

Všetko to začalo v roku 2000 nenápadným testom blonďavého fínskeho mladíka na okruhu v Mugelle. Teň deň chlapík menom Kimi-Matias Räikkönen ohromil všetkých prítomných, vrátane Michaela Schumachera. Čo však bolo dôležitejšie, ohromil Petra Saubera, ktorý mu v sezóne 2001 dal šancu vo svojom tíme.

O dvadsať rokov neskôr má tento Fín za sebou neuveriteľnú cestu, ozdobenú titulom majstra sveta a rekordným zápisom v podobe 323. štartov vo Formule 1. Samotné Kimiho stanovisko k rekordu by bolo prostoduché „bwoah“, no s tým sa portál F1.com neuspokojil. Opýtal sa na Icemana niekoľkých ľudí, ktorí patria v padoku medzi jeho najbližších. Mimochodom, dnes (v sobotu, 17. októbra) oslavuje Kimi 41. narodeniny.

„Rekordný počet štartov vo Formule 1 je samozrejme len číslo, ale je to veľké číslo,“ povedal športový riaditeľ a legenda tímu z Hinwilu Beat Zehnder. „Je to absolútny rekord a on môže byť právom hrdý na to, čo dosiahol v posledných dvoch dekádach. Svetu Formuly 1 toho odovzdal strašne veľa a na rozdiel od mnohých ostatných sa za ten čas vôbec nezmenil.“

„Stále je priamy a neuveriteľne úprimný, čo ho robí výnimočným. Je zrejme zbytočné pýtať sa ho, čo si myslí o tomto míľniku, odpoveď by bola celkom jasná,“ dodal Zehnder.

Ďalším, kto ľadovému Fínovi zložil poklonu je jeden z jeho najbližších, Mark Arnall. Keď o ňom čas od času médiá píšu, hovoria o ňom ako o Kimiho trénerovi. To však nie je úplne presné. Škála činností, ktorú má na starosti je neuveriteľne široká. Od fyzickej prípravy, cez stravovanie až po oblečenie. Pracujú spolu už neuveriteľných osemnásť rokov.

„Kimi má odolný charakter, ktorý je celkom výnimočný. Vďaka tomu sa dokáže vyrovnať s pádmi a hodiť ich rýchlo za hlavu. Dokáže tiež kvalitne osláviť svoje úspechy,“ hovorí Arnall.

„Nikdy som si nemyslel, že jeho kariéra bude trvať tak dlho (v skutočnosti som si myslel, že bude omnoho kratšia), vždy som však vedel, že bude majstrom sveta. Bol skrátka príliš rýchly a príliš talentovaný na to, aby sa ním nestal. Tiež som si nevedel predstaviť, že ten nebojácny šialenec, s ktorým som začal pracovať, sa niekedy usadí a bude mať deti. No sledovať ho v pozícii otca je skrátka neuveriteľné.“

Niekoľko slov na adresu svojho skúseného parťáka pridal aj Antonio Giovinazzi, ktorý vlani prišiel do tímu ako takmer úplný nováčik, kým Kimi ako ostrieľaný matador.

„Kimi je legenda tohto športu. Som šťastný a hrdý na to, že som jeho tímový kolega. Každoročne všetci očakávajú, že to bude jeho posledný rok, ale nakoniec nás všetkých prekvapí, keď zotrvá,“ povedal Giovinazzi.

„Som nadšený zo vzťahu, ktorý máme aj z našej tímovej spolupráce. Vždy bol férový a nikdy sme nemali žiadne problémy. Ako nováčik som sa vedľa majstra sveta veľa naučil, rovnako tak, keď sme spolu pracovali pre Ferrari. Vždy mi rád pomohol, bol otvorený a ochotný diskutovať,“ dodal taliansky pretekár.

Tretím „do partie“, kto sa rozpovedal o svojich skúsenostiach s Kimim je Julien Simon-Cheutemps. Toto meno nie je až tak známe, jeho hlas však pozná hádam každý fanúšik. Tento Francúz je totiž Räikkönenovým pretekovým inžinierom v Alfe Romeo. Poznajú sa však už dlhšie, Simon-Cheutemps totiž predtým pracoval aj pre tím Lotus, kde Kimi pôsobil.

„Je to veľmi priamy človek, ktorý nepozná šedé zóny. Presne vie, čo potrebuje a čo chce. To nám život dosť uľahčuje. Jedného dňa z neho môže byť skvelý pretekový inžinier. Občas mi prácu veľmi uľahčí, inokedy trochu skomplikuje,“ hovorí s úsmevom Simon-Cheutemps.

„Je to však dobrý chalan, rýchly jazdec a veľmi dobre rozumie tomu, čo auto potrebuje a čo potrebuje on, aby zrýchlil. A na tom predsa záleží najviac. Pre tím je veľkým prínosom.“

Hovoriť o Kimiho kariére a zabudnúť na Petra Saubera je skrátka nemožné. Tento Švajčiar si navždy zapamätal ten deň na okruhu v Mugelle, kde Iceman prvýkrát usadol do monopostu F1 a započal túto veľkolepú cestu.

„Presne 323 štartov je naozaj pekné číslo, ale čísla nie sú také dôležité. Dôležité je to, že Kimi má stále tú charizmu, ktorá ma prinútila ho pred dvadsiatimi rokmi podpísať,“ povedal Sauber.