fb pixel
logo F1online.sk

Alonso: Hamilton je motiváciou pre všetkých. Na Valkyrie mi nedali ani zamestnaneckú zľavu

Aston Martin Valkyrie
© Wikimedia Commons
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík13. 11. 2023

Fernando Alonso nie je len úspešný pretekársky jazdec. Je to muž, pre ktorého sú autá a preteky úplne všetkým. Popravde, verejnosť ani poriadne nepozná jeho koníčky, ktoré by nemali štyri kolesá. Nemôžeme sa preto čudovať, že sa po prestupe do Aston Martinu rozšíri aj jeho exkluzívna zbierka automobilov.

Bezpečne môžeme povedať, že vo Fernandovej garáži nájdeme stovky štvorkolesových tátošov. Nie sú to, samozrejme, všetko cestné automobily, ale aj pretekárske špeciály z Formuly 1 či vytrvalostných pretekov. Ešte vlani sme uverejnili článok s odkazom na portál Hot Cars, v ktorom sme hovorili o niektorých z najexkluzívnejších kúskov v Alonsovej garáži, napríklad McLarene P1, LaFerrari či jeho obľúbenom Lamborghini Veneno.

Nenájdeme mnoho jeho výrokov na túto tému, ale v jednom z nich vychválil práve dve posledné menované automobily. „Povedal by som, že Ferrari LaFerrari a Lamborghini Veneno, to sú asi dve najúžasnejšie autá, aké som kedy videl, avšak nie sú vhodné na každodenné užívanie.“

Veľmi by nás zaujímala nejaká aktualizácia týchto slov, hlavne keď sa už čoskoro dočká ohromujúceho Aston Martinu Valkyrie, čo je nepochybne jedno z najúchvatnejších áut všetkých čias. V rozhovore pre GQ sa pritom Alonso „pochválil“, že za tento cestný automobil musel zaplatiť plnú sumu tri milióny libier. „Dúfal som, že mi dajú aspoň zamestnaneckú zľavu!“ smeje sa dvojnásobný šampión.

„Veľmi som si ho prial a možno som to bral trochu ako samozrejmosť. Podrobne som si však prešiel špecifikácie a napokon si ho navolil podľa mojich vlastných predstáv. Bude zelené s nádychom limetkovej, aby vyzeralo trochu ako môj monopost Formuly 1. Potom som sa pozrel, akú mi ponúkajú zamestnaneckú zľavu, ale žiadnu som nedostal! V každom prípade, toto auto bude priťahovať pohľady,“ uškŕňa sa Alonso.

Myslel si, že sa do F1 už nevráti

Okrem toho je Alonsovým každodenným „služobným vozidlom“ krásny DBX 707, s ktorým sa už popreháňal na niekoľkých propagačných videách. Predmetom rozhovoru však neboli len Fernandove štvorkolesové fantázie, ale tiež motoršport. Veľmi lákavou témou sú pre novinárov roky 2019 a 2020, keď vo Formule 1 chýbal a objavil sa v Le Mans, v Daytone či na Dakare.

„Myslel som si, že je to úplný koniec,“ povedal Alonso o odchode z F1 po sezóne 2018. „Nepomýšľal som na návrat. Nechal som si trochu pootvorené zadné vrátka v podobe nových technických pravidiel. Mohlo to byť niečo, čo ma pritiahne späť. Aj keď som jazdil v rôznych sériách, Formulu 1 som nikdy neprestal sledovať.“

„Spomínam si, ako som po prepuknutí pandémie sedel doma a zvažoval svoje možnosti na rok 2021. Pomyslel som si, že jedine Formula 1 sa udržala v dobrej kondícii. Všetky ostatné kategórie bojovali s nedostatkom sponzorov a zrušenými pretekmi, kým F1 zostala veľmi silná aj počas pandémie. Napadlo mi, že ďalšia výzva by mohla byť tou najväčšou: vrátiť sa do Formuly 1 a pokúsiť sa byť opäť konkurencieschopný,“ povedal Alonso, ktorý tento projekt nakoniec aj uskutočnil.

Hamilton je podľa Alonsa motiváciou pre všetkých

Momentálne najstarší pretekár na rošte v Brazílii opäť raz svetu dokázal, že vek je len číslo. Predviedol dokonalú prehliadku skúsenosti a jazdeckej inteligencie. Mnohí dodnes nedokážu pochopiť, ako si so svojím talentom a predchádzajúcimi úspechmi dokázal udržať motiváciu, aj keď sa dlhé roky trápil s nekonkurencieschopnou technikou.

Pozrime sa na takého Lewisa Hamiltona. Ten nemal v posledných dvoch rokoch dostatočne rýchle auto a rovnako dlho čaká na víťazstvo. Napriek tomu opäť predĺžil zmluvu s Mercedesom a vo Formule 1 bude pokračovať aj po štyridsiatke. Čo keby však musel britský šampión čakať na triumf desať rokov ako Alonso? „Ťažko povedať. Máme rozdielne osobnosti a motivácie,“ povedal španielsky matador.

„Lewis si však dokázal udržať sústredenie a konkurencieschopnosť, aj keď nemal v rukách konkurencieschopný balík. Takýchto období síce nezažil mnoho, ale jeho výkony boli zakaždým na vysokej úrovni. V súčasnosti nemá najlepšie auto a dominuje Red Bull, ale neprestáva bojovať. Sekunduje Pérezovi v boji o celkové druhé miesto a nikdy sa nevzdáva. Aj po toľkých tituloch môžeme sledovať Lewisovu nezhasínajúcu motiváciu, čo musí motivovať nás všetkých,“ vyhlásil Alonso.

Súvisiace články