Horner ubezpečuje, že Red Bull vo Formule 1 zotrvá | Magazín F1 - F1online.sk

Horner ubezpečuje, že Red Bull vo Formule 1 zotrvá

Helmut Marko a Christian Horner
zdroj: Red Bull Content Pool

Po piatkových novinkách o tom, že Honda po sezóne 2021 opustí Formulu 1, sa automaticky vynárajú otázky, čo spraví Red Bull? Prakticky hneď sa začínajú špekulácie o tom, či Red Bull nezačne uvažovať o odchode z Formuly 1. Christian Horner tvrdí, že dlhodobé plány Red Bullu sa nemenia.

“Naše spoločné ciele pre zvyšok roka 2020 a 2021 sú nezmenené, chceme bojovať o víťazstvá a zabojovať aj o titul,” hovorí Christian Horner vysvetľujúc, že aj napriek neľahkej situácii sa Red Bull z Formuly 1 stiahnuť neplánuje.

“Ako signatár najnovšej Concordskej dohody Red Bull Racing zostáva dlhodobo zaviazaný tomuto športu. Tešíme sa na novú éru inovácií, vývoja a úspechu. Teraz využijeme čas, ktorý máme, aby sme situáciu bližšie vyhodnotili a našli najkonkurencieschopnejšie riešenie ohľadom pohonnej jednotky pre rok 2022 a nasledujúce obdobie,” vysvetlil. Takmer rovnaké slová použil aj Helmut Marko.

Červení býci sa ocitli v zapeklitej situácii. Vo Formule 1 majú dva tímy a ani jeden nemá pre ročník 2022 uzatvorenú zmluvu s dodávateľom pohonných jednotiek. Vyberať si navyše nie je z čoho, a tak ani to “vyhodnocovanie”, o ktorom hovorí Horner, zrejme nebude trvať tak dlho. Red Bull pravdepodobne bude musieť vziať to, čo mu súperi ponúknu.

Keďže Red Bull je momentálne jediným aspoň trochu reálnym súperom Mercedesu, je len ťažko predstaviteľné, že by strieborné šípy svojmu konkurentovi takto pomohli a priamo ho posilnili — za predpokladu, že Mercedes vo Formule 1 zostane a nepredá svoj tím, ako to avizuje Eddie Jordan.

V prípade Ferrari sa navyše naskytá otázka, či by o taký motor mal Red Bull vôbec záujem. Poslednou možnosťou, azda aj najschodnejšou, je Renault. Horner s Abiteboulom by ale najskôr museli zakopať vojnovú sekeru.

Odchod z Formuly 1 je aj napriek podpisu najnovšej Concordskej dohody reálny. V zmluve je totižto výstupná klauzula, ktorú môže stajňa ku koncu marca aktivovať a tým zrušiť svoju účasť v nasledujúcom ročníku. Čisto z pohľadu pravidiel a záväzkov teda existuje alternatíva, že Red Bull v roku 2022 vo Formule 1 neuvidíme.

Možno vás zaujme

Komentáre