Vyšetrovanie Hamiltonovho trička sa skončilo skôr, ako sa začalo | Magazín F1 - F1online.sk

Vyšetrovanie Hamiltonovho trička sa skončilo skôr, ako sa začalo

Lewis Hamilton
zdroj: Mercedes

Viaceré zahraničné zdroje v pondelok informovali o tom, že FIA sa bude zaoberať tričkom, ktoré si na Veľkej cene v Mugelle obliekol Lewis Hamilton a predstavil sa v ňom aj na pódiu. Napokon však vysvitá, že z vyšetrovania nič nebude.

Brit si na predpretekovej ceremónii a aj po skončení veľkej ceny obliekol tričko s nápisom Zatknite policajtov, ktorí zabili Breonnu Taylorovú. Medzinárodná automobilová federácia mala po incidente posudzovať, či Hamiltonov aktivistický počin neporušil jej pravidlá.

Konkrétne malo ísť o článok 1.2 kódexu FIA, v ktorom sa FIA “bude v rámci svojich aktivít vyhýbať propagácii diskriminácie na základe rasy, farby pleti, pohlavia, sexuálnej orientácie, etnického či sociálneho pôvodu, jazyka, vierovyznania, filozofického či politického presvedčenia, rodinnej situácie či zdravotného znevýhodnenia, a tiež od zasahovania v tomto smere.”

FIA tiež podpísala Olympijskú chartu, podľa ktorej sú zakázané “akékoľvek demonštrácie, politická, náboženská či rasová propaganda.”

Hovorca FIA však pre BBC Sport v utorok potvrdil, že Lewis Hamilton nebude za toto vyšetrovaný. Namiesto toho dôjde len k objasneniu jej vlastných pravidiel ohľadom toho, čo môžu piloti robiť pred pretekmi a tiež na pódiu, a čo si obliecť.

Hamilton po pretekoch svoj čin ozrejmil takto: “Chcel som verejnosť upozorniť na fakt, že ľudí zabíjajú priamo na uliciach. V jej vlastnom dome bol niekto zabitý. Boli v nesprávnom dome a tí chlapíci sú stále na slobode.”

Mercedes sa proti rozhodnutiu Lewisa Hamiltona nepostavil. “Bez debaty — je to čisto jeho rozhodnutie,” uviedol Toto Wolff. “Čokoľvek urobí, my ho v tom podporíme. Náš tím bojuje proti akémukoľvek rasizmu a diskriminácii a toto je Lewisov osobný boj za BLM. Poskytneme mu všetku podporu, ktorú budeme môcť. Je to jeho rozhodnutie.”

Lewis Hamilton sa v utorok prihovoril svojim sledovateľom na Instagrame odkazom: “Chcem vám dať vedieť, že neprestanem, nepoľavím, nevzdám sa tejto platformy, aby som upozorňoval na to, v čo verím, že je správne.”

“Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí ma stále podporujú. Toto je cesta pre všetkých z nás, aby sme sa zjednotili a vyzvali svet proti neprávosti, nie iba rasovej. Môžeme pomôcť pri vytváraní lepšieho sveta pre naše deti a budúce generácie,” doplnil.

Možno vás zaujme

Komentáre